۲ میزان ۱۳۹۷
  • دسته: x تیتر یک
  • ۲ میزان ۱۳۹۷

سیستم بیومتریک چیست؟

پس از افشای تقلب گسترده در صدور شناسنامه‌ها و فشارهای احزاب بر دولت افغانستان مبنی بر جلوگیری از تقلب در انتخابات، سرانجام کمیسیون انتخابات تلویحی پذیرفت که استفاده از سیستم بیومتریک هنگام رأی‌گیری امکان‌پذیر است. این موضوع باعث شد که در چند روز گذشته، اسم «بیومتریک» یا «بایومتریک» را زیاد بشنویم بدون آن که با سازوکار و اهمیت آن آشنایی داشته باشیم. در ادامه، چند سطری را درباره سیستم بیومتریک باهم می‌خوانیم و سپس نتیجه‌گیری می‌کنیم.

اصطلاح بیومتریک «Biometric» به اسکن، تثبیت و تشخیص هویت از طریق اعضا و جوارح انسان اطلاق گردیده که عمدتاً در انگشت‌نگاری خلاصه می‌شود. اگر به قسمت کف انگشت شصت و سایر انگشتان خود بنگرید، خواهید دید که از تعدادی خطوط شیارمانند تشکیل شده است. طرز آرایش این خطوط در اشخاصِ مختلف، متفاوت است و تاکنون مشاهده نشده که خطوط یک نفر با نفر دیگر حتی دوقلوهای هم‌سان، یکسان باشد. از این جهت است که برای شناسایی اشخاص، شکل خطوط انگشت آن‌ها را ضبط و اسکن می‌کنند و شکل این خطوط از زمانی که شخص در گهواره است تا زمانی که می‌میرد، تغییر نمی‌کند. به خاطر همین ویژگی اثرانگشت است که در آیه سه و چهار سوره قیامت به اهمیت آن اشاره شده است. به هر حال، کمی فراتر از انگشت، چشم‌ها و حتی چهره و سایر اعضا و خصوصیات انسان‌ها نیز ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که با سایر انسان‌ها متفاوت است. بنابراین، در سیستم بیومتریک، به‌صورت الکترونیک، رنگ چشم، ویژگی‌های چهره و اثرانگشت ضبط گردیده و سپس مورد مقایسه قرار می‌گیرند. در واقع، سیستم بیومتریک، یک بانک اطلاعات بوده که حاوی معلومات ثبت شده افراد است. در حال حاضر شناسایی افراد توسط روش‌های قدیمی مثل عکس و سایر مدارک مکتوب، از رده خارج گردیده و تقریباً همه کشورهای جهان، کم‌وبیش افراد را با سیستم بیومتریک شناسایی می‌کنند. موبایل شما اگر دارای حس‌گر انگشت باشد و یا چهره شما را شناسایی کند، شما همین لحظه، یک دستگاه بیومتریک در دست دارید. حتی اخیراً شرکت الکترونیکى «میتسوبیشى» جاپان، براى نخستین بار در جهان دستگاهى را ساخته است که بدون لمس انگشت می‌تواند اثرانگشت فرد را شناسایى کند. با توجه به پیشرفت فناوری بیومتریک، هرلحظه این تکنولوژی در حال توسعه بوده و شاید در آینده‌ای نه‌چندان دور، جای همه روش‌های قدیمی شناسایی افراد را بگیرد.

این را هم بخوانید:  امیدی به دستگاه‌های بیومتریک نیست!

با توجه به مزیت‌های سیستم بیومتریک که تقریباً خطای آن خیلی ناچیز و اندک است، استفاده از آن در کشوری مثل افغانستان که روش قدیمی شناسایی افراد، با تقلب و خطای فراوان همراه بوده، یک نیاز حیاتی و فوری است. منتها باید توجه داشت که به کارگیری و راه‌اندازی سیستم بیومتریک، خود نیاز به یک مکانیسم و سازوکار زمان‌گیر دارد که همین امر، کار را دشوار کرده است. طبق گزارش تلویزیون آریانا، قرار است ۲۲ هزار دستگاه بیومتریک نوع «دانمالوک» از آلمان به افغانستان ارسال شود. اگر چنین امری تحقق یابد، نظارت از این دستگاه‌ها و همچنین تأمین انرژی و آفلاین و آنلاین بودن آن‌ها در روز انتخابات، خود یک مسئله است. اتصال اینترنتی این دستگاه‌ها به هم و ایجاد شبکه بین آن‌ها، مسئله دیگری است که هنوز از نگاه فنی به آن پاسخ داده نشده است. بااین‌وجود، استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات پیش روی افغانستان که بیست و هشتم همین ماه است، یک اقدام نیک بوده تا بتوان از این طریق، جلو تقلب و دو بار رأی دادن را گرفت ولی هنوز ابهاماتی درباره راه‌اندازی این سیستم وجود دارد که کمیسیون انتخابات باید به آن پاسخ بگوید.

این را هم بخوانید:  امیدی به دستگاه‌های بیومتریک نیست!

نویسنده: محمد مرادی

برچسب ها

در همین رابطه بخوانید

Related Posts

بدون دیدگاه