۲۷ سنبله ۱۳۹۷
  • دسته: x تیتر یک
  • ۲۷ سنبله ۱۳۹۷

تصمیم دیگر از عنصر نامطلوب

دو روز پیش پایگاه خبری «نن تکی آسیا» مدعی شد که حزب اسلامی افغانستان، جنگجویان داعش را در شرق افغانستان آموزش می‌دهد. این سایت خبری که در مناطق دورافتاده و روستایی افغانستان نفوذ گسترده دارد، به نقل از منابع نفوذی خود گزارش داد که «امان‌الله خان» از فرماندهان حزب اسلامی در ولایت کنر، چند روز پیش با گلبدین حکمتیار در کابل دیدار کرد. بر اساس منبع، زمانی که امان‌الله خان عازم ولایت کنر بود، حکمتیار به این فرمانده خود گفت که گروهی از جنگجویان را در منطقه «شیگل» ولایت کنر سازمان‌دهی کرده و او نباید در آموزش و همکاری با این گروه کوتاهی کند. امان‌الله خان، از این سخن حکمتیار برآشفت و در اعتراض گفت که این جنگجویان، همه داعشی هستند اما حکمتیار مصرانه از او خواست که به دنبال اسم این گروه نگردد و باید با آنان در امر آموزش همکاری کند. این اصل ماجرا بود که یکی از پایگاه‌های خبری با نفوذ در بین شبه‌نظامیان مخالف دولت، از آن پرده برداشت.

این را هم بخوانید:  تامل بر یک دیدار

البته ادعای سایت نن تکی آسیا، نیاز به مدارک و اسناد بیشتری دارد اما با توجه به عملکرد منفی حزب اسلامی در چهل سال گذشته و تصمیم‌های خلاف منافع مردم توسط حکمتیار، بعید نیست که این عنصر نامطلوب، به آموزش جنگجویان داعش مبادرت کرده باشد. حزب اسلامی از نیمه دوم سال ۲۰۱۴ تا اواخر سال ۲۰۱۵، دست‌کم پنج بار از داعش اعلام حمایت کرد. این حزب در جولای ۲۰۱۵ با صراحت از جنگجویان داعش در برابر سایر گروه‌ها در افغانستان پشتیبانی کرد و از نیروهای خود خواست که به کمک داعشیان بشتابند. به رغم آن که حزب اسلامی بعداً این امر را توجیه کرد اما متن این مطلب موجود است و هیچ خدشه‌ای در آن نیست. همچنین حزب اسلامی تا قبل از پیوستن حکمتیار به دولت کابل، در بیانیه‌ها و اخبار روزانه خود از کشته‌های داعش به‌عنوان شهید نام می‌برد و رفتار و عملکرد این گروه را در سراسر جهان مورد تائید قرار می‌داد. به‌عنوان‌مثال: در اوایل آوریل ۲۰۱۶، یکی از فرماندهان داعش به اسم «ابوفراس السوری» در سوریه به هلاکت رسید. حزب اسلامی به این حادثه واکنش نشان داد و با انتشار بیانیه‌ای، ضمن ابراز تأسف و همدردی با هراس‌افگنان سوری، این تروریست را «شهید» لقب داد.

این را هم بخوانید:  «قصاب کابل» در طمع کرسی ریاست جمهوری

در بیانیه حزب اسلامی، از همکاری ابوفراس با حزب اسلامی در زمان جنگ‌های داخلی در افغانستان نیز خبر داده شده بود. بر اساس بیانیه: ابوفراس با ایجاد قطعه یا واحد «واکنش سریع» در «فتح کابل» با حزب اسلامی افغانستان همکاری کرد! در بیانیه حزب اسلامی که در سایت «شهادت» وابسته به این حزب منتشر شد، آمده بود: «ابومعاذ الخوستی» و «ابوروضه السوری» از یاران ابوفراس در فتح کابل(جنگ‌های داخلی) در کنار حزب اسلامی افغانستان شهید(کشته) شدند. همچنین «حبیب الرحمن» فرزند حکمتیار نیز در اواخر مه سال ۲۰۱۶ در مطلبی که در سایت شهادت منتشر شد، از همکاری حزب اسلامی با القاعده در افغانستان خبر داد.

جدای از همکاری حزب اسلامی با تروریست‌های بین‌المللی، با خواندن کتاب «متضاد روایات، مذهبی اختلافات» نوشته گلبدین حکمتیار به عمق اندیشه نامطلوب او که مملو از کینه و عداوت است، پی خواهید برد. این کتاب که به زبان پشتو نگارش یافته، برای دانلود رایگان روی سایت شهادت گذاشته شده است. با در نظرداشت عملکرد چهل‌ساله حزب اسلامی و کمی واکاوی در تفکر حکمتیار، بعید نیست که این حزب و رهبرش با داعش در کابل و شرق افغانستان رابطه داشته باشند. یادداشت حاضر را با این سؤال به پایان می‌برم که چه کسی اطلاعات و معلومات دقیق از تجمعات مردمی و اماکن دینی را در اختیار داعش می‌گذارد و عاملان انتحاری داعش را تا زمان حمله به اهداف‌شان در شهرها، پناه می‌دهد؟

این را هم بخوانید:  جُغدِ بدیمنِ سیاسی

نویسنده: محمد مرادی

برچسب ها

بدون دیدگاه