۱۹ سنبله ۱۳۹۷
  • دسته: x تیتر یک
  • ۱۹ سنبله ۱۳۹۷

روسیه و چین در مقابل امریکا

ایدئولوژی، مارکسیسم و کمونیسم نتوانست چین و اتحاد شوروی را متحد سازد. این دو امپراطوری برعکس به حیث رقیب و حتی تا سرحد مناقشه های نظامی در دهه ۱۹۶۰ پیش رفت. مائو تسه تونگ هیچ وقت به شوروی سوسیالیستی اعتماد نکرد و حتی ترس داشت که مبادا روزی مورد حمله اتومی شوروی قرار گیرد.

در سال ۱۹۹۳ در اولین سفرم به چین، چینی که تازه به دوران رشد اقتصادی پا میگذاشت و مورد حمایت امریکا بود. در آن زمان جنگ سرد میان غرب به سرکردگی امریکا و شرق، کشورهای کمونیستی اقمار شوروی به رهبری مسکو، در اوج خود بود. در جریان این سفرم از یک پناهگاه زیر زمینی در جنوب پکن دیدن کردم که مائو از ترس حمله اتومی شوروی ساخته بود. رهنمای چینایی من این ترس مائو را برایم حکایت کرد. امروز در محل این پایگاه و بجای آن آسمان خراشها سر بلند نموده اند.

چهل سال بعد همان امریکا عامل و انگیزه “ائتلاف” میان چین و روسیه شده. روسیه که هنوز یک قدرت بزرگ نظامی جهان است و چین که امپراطوری وی قلمرو اقتصاد جهانی را در بر میگیرد، در برابر امریکای قدرتمند ولی رو به زوال قرار میگیرد. دیوانگی های ترامپ نشانه این سیررو به زوال است و قدرتی که در چنین حالتی قرار میگیرد هار و خطرناک میشود. جواب به امریکا تنها قدرت اقتصادی چین و طرح عظیم و غول پرور “راه های ابریشم جدید” نیست بلکه نظامی هم است. پس فردا و برای ۴ روز بزرگترین مانور نظامی جهان را روسیه و چین در سایبریا و شرق روسیه برگذار میکنند. در این مانور از جانب روسیه بیش از دو صد هزار سرباز، یک هزارهواپیمای نظامی، ۳۶ هزار تانک و ۸۰ کشتی جنگی سهم میگیرند. سه هزار و دو صد سرباز و ۳۰ هواپیمای نظامی چین دیروز در ۲۰۰ کیلومتری سرحد با نیروهای روسی یکجا شدند.

این را هم بخوانید:  آیا ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا تاریخ ساز خواهد شد؟

نمایش چنین مانور رزمی و قدرت نظامی توسط پوتین بدون رابطه با تحریکات و تهدید های ترامپ، بخصوص بر ضد ایران، نیست. مانور کوچک نظامی مشترک امریکا و هند که قرار است در آینده نزدیک اجرا شود، میتواند جلو نزدیکی چین و روسیه را بگیرد و یا از هند (که از کشور های دوست روسیه است) یک حایل در برابر آنها قرار بدهد ؟ من شک دارم.

نویسنده: کریم پاکزاد

بدون دیدگاه