۱۳ سنبله ۱۳۹۷
  • دسته: x تیتر یک
  • ۱۳ سنبله ۱۳۹۷

سقوط آزاد محبوبیت دونالد ترامپ در آمریکا

دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده روزهای جهنمی را پشت سر می‌گذارد. با وجود اینکه او تلاش می‌کند تا با موفقیت‌هایی دیگر سایه پرونده‌های سیاسی بر سرنوشت خود را کمرنگ کند، اما شرایط به سمتی پیش می‌رود که گذران روزها برای دونالد ترامپ سخت و سخت‌تر می‌شود.

دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده روزهای جهنمی را پشت سر می‌گذارد. با وجود اینکه او تلاش می‌کند تا با موفقیت‌هایی دیگر سایه پرونده‌های سیاسی بر سرنوشت خود را کمرنگ کند، اما شرایط به سمتی پیش می‌رود که گذران روزها برای دونالد ترامپ سخت و سخت‌تر می‌شود. اینکه استیضاح صورت گیرد، امروز افکار عمومی امریکا نیز آن را تایید می‌کند، اما اینکه استیضاح منجر به عدم رای‌اعتماد به ترامپ شود جای تردید دارد.زیرا رییس‌جمهور امریکا، تنها رییس‌جمهور جمهوریخواه است که پس از انتخابات محبوب‌ترین رییس‌جمهور در میان حزب محسوب می‌شد زیرا نزدیک به ٩٠درصد جمهوریخواهان از او حمایت می‌کنند. از همین رو مهم این است که افکار عمومی جمهوریخواهان امریکایی نیز ترامپ را زیر سوال ببرند که اکنون چنین وضعیتی وجود ندارد.

نکته دیگر اینکه در حال حاضر کنگره امریکا در اختیار جمهوریخواهان قرار دارد و طبق فرمول استیضاح ابتدا باید اکثریت مجلس نمایندگان به آن رای دهند، ولی در مجلس سنا باید دو‌سوم سناتورها به برکناری رییس‌جمهور رای دهند و در شرایط کنونی اینکه سنا چنین رایی را بدهد بعید به نظر می‌رسد. به همین دلیل می‌توان گفت که جایگاه ترامپ آسیب می‌بیند اما متزلزل نمی‌شود و پابرجا باقی می‌ماند، اگر بخواهیم برای برکناری ترامپ امیدوار باشیم باید منتظر بود و دید که محبوبیت او در میان جمهوریخواهان نیز کاهش پیدا می‌کند یا خیر. البته باید عنوان کرد که هرچند محبوبیت ترامپ در میان جمهوریخواهان نیز روندی نزولی دارد، اما ادامه این روند بستگی به شرایط داخلی امریکا و شرایط بین‌المللی دارد.

نظرسنجی جدیدی که واشنگتن‌پست و شبکه خبری ‌ای‌بی‌سی انجام داده نشان می‌دهد اکثر رای‌دهندگان امریکایی از تحقیقات بازپرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات امریکا حمایت کرده و معتقدند که رییس‌جمهور نباید جف سشنز، دادستان کل را اخراج کند. بر اساس این نظرسنجی‌ها، میزان عدم تایید رییس‌جمهور ترامپ به ۶٠ درصد رسیده است.

این نظرسنجی تنها چند هفته مانده به انتخابات میان دوره‌ای کنگره با هدف مشخص شدن این امر که آیا دموکرات‌ها کنترل کنگره را در دست خواهند گرفت یا خیر انجام شده است. براساس نتایج این نظرسنجی اکثریت افکار عمومی امریکا علیه دونالد ترامپ هستند و در طرف مقابل حمایت‌ها از فعالیت‌های مولر روز به روز افزایش پیدا می‌کند. در این نظرسنجی تقریبا نیمی از امریکایی‌ها یعنی ۴٩درصد می‌گویند که کنگره باید جلسات استیضاح را آغاز کند . آغاز این روند می‌تواند منجر به حذف ترامپ از پست ریاست‌جمهوری شود، این در حالی است که ۴۶ درصد با ورود کنگره به مراحل استیضاح رییس‌جمهور مخالف هستند. همچنین اکثریت نسبی ۵٣ درصدی حاضر در این نظرسنجی اعتقاد دارند، ترامپ تلاش کرده تا در تحقیقات رابرت مولر مداخله کند به گونه‌ای که مانع از اجرای عدالت شود. ٣۵ درصد خلاف این نظر را داشته و می‌گویند که به گمان آنها رییس‌جمهور تلاشی برای دخالت در کار مولر نکرده است. براساس این نظرسنجی، به طور کلی ۶٠ درصد از امریکایی‌ها عملکرد شغلی ترامپ را تایید نکرده و تنها ٣۶ درصد آن را تایید می‌کنند. در این نظرسنجی با توجه به تنوع نمونه‌گیری و تصادفی بودن آن، حاشیه تغییرات به نسبت ماه آوریل که آخرین نظرسنجی مشترک واشنگتن پست و ‌ای‌بی‌سی بوده به گونه‌ای پیش رفته که نشان می‌دهد، آمارها علیه رییس‌جمهور ساکن کاخ سفید شهادت می‌دهند. در ماه آوریل میزان حمایت از ترامپ ۴٠ درصد و عدم محبوبیت وی ۵۶ درصد بود.

این را هم بخوانید:  خشم از تحریم ها در تهران

نظرسنجی کنونی بین روزهای ٢۶ تا ٢٩ آگوست صورت گرفت در روزهای پس از آن که پل منفورت رییس سابق کمپین انتخاباتی ترامپ و مایکل کوهن وکیل سابق ترامپ در دادگاه مجرم شناخته شدند و وکیل ترامپ نیز رسما تایید کرد که با دستور ترامپ به زنانی که روابط نامشروع با وی داشتند، حق سکوت داده است. دونالد ترامپ در چند وقت اخیر تلاش کرده تا از نامزدهای جمهوریخواه برای انتخابات میان‌دوره‌ای ۶ نوامبر حمایت کند و بیشترین مانور انتخاباتی او روی موفقیت‌های اقتصادی است و روی این موضوع حساب زیادی باز کرده است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد با وجود اینکه دولت ادعا می‌کند شرایط اقتصادی را بهبود بخشیده اما ۴٧ درصد اعتقاد دارند که هدایت اقتصادی کشور توسط ترامپ نامطلوب بوده و این در حالی است که ۴۵درصد عملکرد اقتصادی رییس‌جمهور امریکا را تایید می‌کنند.

میانگین محبوبیت کلی ترامپ از محبوبیت حزبی، قومیتی و جنسی به دست می‌آید. در حالی که ٧٨ درصد جمهوریخواهان عملکرد ترامپ را تایید می‌کنند اما در طرف مقابل ٩٣ درصد دموکرات‌ها و ۵٩ درصد مستقلین رویکردهای او را تایید نمی‌کنند. مردان بیش از زنان از ترامپ حمایت می‌کنند و ۴۵ درصد از سفیدپوستان پشت سر او هستند و تنها ١٩ درصد از غیرسفیدپوستان ترامپ را گزینه‌ای مطلوب می‌دانند.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد، تلاش‌های ترامپ در طول تابستان برای سیاستگذاری و بی‌اعتبار کردن تحقیقات در خصوص دخالت روسیه در انتخابات بی‌اثر بوده است. رییس‌جمهور به‌طور روزمره توییت‌های متنوعی را در خصوص این موضوع منتشر می‌کند و از لفظ شکار جادوگر برای بی‌اعتبار کردن تحقیقات استفاده می‌کند و به نحوی مقام‌های کنونی و سابق وزارت دادگستری را مورد تهدید قرار می‌دهد. اما در حال حاضر ۶٣ درصد از امریکایی‌ها از تحقیقات مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات ٢٠١۶ حمایت می‌کنند. ۵٢ درصد از آنها به ‌شدت از آن حمایت می‌کنند و ٢٩ درصد به طور کلی با آن مخالف هستند.

این را هم بخوانید:  بی‌تابی آمریکا!

تحقیقات مولر حتی در داخل جمهوریخواهان نیز طرفدارانی دارد هرچند که اکثریت مخالف ادامه آن هستند. ۶١درصد جمهوریخواهان مخالف ادامه تحقیقات هستند، این در حالی است که ٨۵ درصد دموکرات‌ها از آن حمایت می‌کنند. در میان مستقلان نیز اکثریت دوسومی که حدود ۶٧ درصد است از تحقیقات حمایت و آن را دنبال می‌کنند.

دونالد ترامپ از تحت پیگرد قرار گرفتن ناعادلانه مانفورت توسط مولر معترض بود و از دادگاهی شدن وی بسیار ناراحت بود و علیه این اقدام صحبت کرد. ۶٧ درصد امریکایی‌ها معتقدند پرونده مولر علیه مانفورت قابل توجیه است و این در حالی است که تنها ١٧ درصد معتقدند این امری غیر قابل قبول است. ستایش ترامپ از مانفورت موجب گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اینکه او رییس پیشین کمپین خود را عفو کند، وجود دارد. اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که این موضوع می‌تواند تبدیل به یک زمین مین‌گذاری شده برای رییس‌جمهور شود. دوسوم امریکایی‌ها مخالف عفو مانفورت هستند. که در این بین ۵٣ درصد به ‌شدت مخالف این امر هستند و تنها ١٨ درصد از این اقدام پشتیبانی می‌کنند. از سوی دیگر ترامپ حملات عمومی خود را به جف سشنز دادستان کل در هفته‌های اخیر افزایش داده است و گفته می‌شود که با وکلا و مشاوران شخصی خود در خصوص اخراج سشنز در حال مذاکره است، زیرا ترامپ معتقد است که دادستان کل در زمینه پرونده تحقیقات خوب عمل نکرده است. اما اکنون مردم پشت سشنز قرار گرفته‌اند. ۶۴ درصد از امریکایی‌ها فکر نمی‌کنند که ترامپ باید سشنز را اخراج کند، اما ١٩درصد معتقدند که او باید سشنز را اخراج کند و ١٧ درصد در این مورد نظری نداده‌اند. تقریبا نیمی از جمهوریخواهان متشکل از ۴٧ درصد آنها می‌گویند که ترامپ نباید سشنز را اخراج کند و در میان آنها ٣١ درصد عنوان کردند که باید این اتفاق رخ دهد. تنها در حدود یک‌چهارم امریکایی‌ها که معادل ٢٣ درصد می‌شود، با انتقاد ترامپ از سشنز در خصوص تحقیقات مولر موافق هستند این در حالی است که ۶٢ درصد می‌گویند سشنز در حال اجرا و عمل به قانون است.

این را هم بخوانید:  آمریکا در سوریه؛ پشت سر خطا، پیش رو خطر

“در همین رابطه مایکل جنووس” رئیس موسسه “سیاست جهانی” به دنبال انتشار نتایج تازه‌ترین نظرسنجی درباره عدم محبوبیت دونالد ترامپ و کمیته بررسی مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا به سی ان ان گفت: ترامپ به مانند یک زخم خورده به همه حمله می‌کند.

وی افزود: موقعیت دشواری برای ترامپ وجود دارد و وضعیت برای او از بد به بدتر تبدیل می‌شود و ممکن است در نهایت به یک جاده یک طرفه و رو به سراشیبی انحطاط قرار گیرد.
رئیس موسسه سیاست جهانی از دانشگاه”لویولا ماریمونت” کالیفرنیا در ادامه به سی ان ان گفت: ترامپ به مانند یک فرد زخم خورده به همگان حمله می‌کند، البته وی همواره به دیگران حمله می‌کند اما واکنش وحملات وی به این قضیه وحشیانه‌تر از قبل شده است.
ترامپ نیز در واکنش به این نظرسنجی در توئیتی آن را نادرست‌ترین نظرسنجی خواند.
نظرسنجی مشترک واشنگتن پست و ای.بی.سی نیوز از یک نمونه آماری یک هزار وسه نفر ازشهروندان آمریکایی ازطریق تماس تلفنی وبا خطای ۳.۵ (سه و نیم) درصد از ۲۶تا ۲۹ ماه اوت برابر با چهارم تا هفتم شهریور ماه به عمل آمده است.

وضعیت متزلزل دونالد ترامپ در آمریکا در حالی است که جان کری وزیر امورخارجه پیشین ایالات متحده حضورش برای انتخابات ریاست‌جمهوری ٢٠٢٠ را رد نکرده است. جان کری این سخنان را در مصاحبه با شبکه خبری سی‌بی‌اس که بناست مشروح آن در روز دوم سپتامبر منتشر شود، عنوان کرده است. کری در این مصاحبه در خصوص کتاب جدید خود، جان برنان رییس سابق سیا، نقش او در سیاست امروز امریکا، رابطه با سناتور جان مک کین و همچنین همسرش صحبت به میان آورده است. در حال حاضر در زندگی خصوصی، سناتور سابق ماساچوست و وزیر امور خارجه تحت پرزیدنت اوباما به نظر می‌رسد که بسیاری از میراث سیاسی‌اش – از جمله معامله هسته‌ای ایران و موافقتنامه تغییر آب و هوا – تحت اداره Trump مطرح شده است. ناامیدی در این اقدامات، کری را به تلاش برای کمک به دموکرات‌ها برای به دست آوردن کنترل سیاسی متقاعد کرده است.

برچسب ها

بدون دیدگاه