۱۳ سنبله ۱۳۹۷
  • دسته: x تیتر یک
  • ۱۳ سنبله ۱۳۹۷

دلیل عصبانیت واشنگتن از اسلام آباد چیست؟

همزمان با سفر برنامه‌ریزی شده وزیر خارجه و فرمانده ستاد مشترک ارتش امریکا به اسلام‌آباد برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های دولت جدید پاکستان، وزارت دفاع امریکا اعلام کرد که کمک‌های نظامی خود به ارتش پاکستان را لغو می‌کند. بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، سرهنگ کُن فالکنر، سخنگوی پنتاگون گفته است: «به دلیل ناتوانی پاکستان در اقدامی فوری برای پشتیبانی از استراتژی امریکا در جنوب آسیا، ٣٠٠ میلیون باقی مانده از تعهدات امریکا به محل دیگری اختصاص داده‌ شد.»

در واقع می توان گفت درست دو هفته بعد از آغاز به کار دولت جدید در اسلام‌آباد، در شرایطی که وضعیت اقتصادی پاکستان به‌شدت شکننده است، این اقدام امریکا به عنوان بزرگ‌ترین متحد نظامی و امنیتی پاکستان، یک اقدام غافلگیرانه برای کاهش ثبات اقتصادی و امنیتی این کشور به نظر می‌رسد. پیش از این ابتدای سال ٢٠١٨ ایالات متحده امریکا ۵٠٠ میلیون دلار دیگر از تعهدات خود را برای پرداخت در صندوق پشتیبانی ائتلاف ملغی کرده‌بود. صندوق پشتیبانی ائتلاف CSF با هدف تامین منابع مالی عملیات مشترک ارتش امریکا و پاکستان در شمال این کشور برای مبارزه با گروه‌های تروریستی و از یک سال بعد از حمله نظامی امریکا به افغانستان تاکنون تشکیل شده است. به گفته سخنگوی پنتاگون، هنوز محل مصرف این مبلغ مشخص نشده است و «کنگره امریکا باید در مورد رد یا قبول این موضوع رای دهد.» با این حال این سخنگو اعلام کرده است که پنتاگون تصمیم قطعی خود را در مورد قطع این کمک‌ها گرفته است.

این را هم بخوانید:  سفر ترامپ به افغانستان ؟

پیشتر در ماه ژانویه نیز در حالی که انتظار می‌رفت، نخستین پیام توئیتری سال ۲۰۱۸ ترامپ به پرونده «روس گیت» یا پرونده‌ ایمیل‌های هیلاری کلینتون اختصاص یابد، رئیس جمهوری امریکا سیاست خارجی خود را در قبال پاکستان و به‌طور ویژه قطع کمک‌های مالی به این کشور مورد توجه قرار داد و نوشت: ایالات متحده به طرز احمقانه‌ای بیش از ۳۳ میلیارد دلار در طول ۱۵ سال اخیر به پاکستان کمک کرده اما آنها [پاکستان] هیچ چیز جز دروغ و فریب به ما نداده‌اند. آنها بهشت امنی به تروریست‌هایی که ما در حال جنگ با آنها در افغانستان هستیم اعطا کرده‌اند.چند روز پس از این توئیت، وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که امریکا اکثر کمک‌های مالی به پاکستان را به حالت تعلیق در می‌آورد. اگرچه در بیانیه وزارت خارجه رقمی قید نشده بود اما چیزی نگذشت که رسانه‌ها رقم ۱.۳ میلیارد دلار را برای این تعلیق کمک مالی اعلام کردند. هند و افغانستان نیز در آن زمان از این اتفاق استقبال کردند اما چین که ده‌ها میلیارد دلار در پاکستان سرمایه‌گذاری کرده است، از اسلام آباد حمایت کرد.

آمریکا در سال‌های گذشته بیش از ۳۳ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده است‌.  طی این مدت میزان مشارکت امریکا در صندوق پشتیبانی ائتلاف ١۴ میلیارد دلار بود که طی سال‌های اخیر به تدریج کم و کمتر شده است. در شرایطی که رقم مشارکت امریکا در سال ٢٠١۴ بیش از ٢ میلیارد دلار بود این رقم در سال ٢٠١۶ نزدیک یک میلیارد دلار رسید و برای سال ٢٠١٧ معادل ٨٠٠ میلیون دلار مشارکت در صندوق پشتیبانی ائتلاف در نظر گرفته ‌بود که تمامی این رقم در دو نوبت متوقف شد. امریکا ١٧ سال است که در مرزهای شمالی پاکستان، در طولانی‌ترین جنگ فرامرزی خود درگیر نبرد با طالبان در افغانستان است.

این را هم بخوانید:  خط و نشان روسیه برای امریکا در افغانستان

آمریکا بارها از پاکستان خواسته است علیه طالبان افغانستان و همچنین شبکه حقانی دست به اقدامات و برخوردهای ضروری و جدی بزند‌. مقامات آمریکایی مدعی هستند نیروهای طالبان و شبکه حقانی از پاکستان به عنوان محلی برای عقب‌نشینی استفاده می‌کنند و از دید آمریکا نقشی بی‌ثبات‌کننده در منطقه دارند‌.
در اقدامی دیگر نیز رسانه ها می گویند آمریکا دو شرکت پاکستانی را با قرار دادن در لیست شرکت‌هایی که با تجارت موشک و سلاح هسته‌ای ارتباط دارند، تحریم کرد‌. این دو شرکت پاکستانی با نام‌های Techcare Services FZ و Tecnology Links PvLtd در لیست شرکت‌های تحریم شده توسط اداره تنظیم مقرارت صادرات آمریکا قرار گرفت‌.
وزارت تجارت آمریکا اعلام کرد شرکت‌هایی که به لیست این قانون اضافه می‌شوند توسط دولت آمریکا تحریم می‌شوند زیرا آنها مغایر با امنیت ملی و منافع سیاست خارجی آمریکا عمل کرده‌اند‌.

قطع کمک‌های نظامی امریکا به صندوق پشتیبانی ائتلاف سه روز بعد از سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به اسلام‌آباد و سه روز مانده به سفر وزیر خارجه ایالات متحده امریکا به این کشور اتفاق افتاده است. روزنامه گاردین در گزارشی از دلایل لغو کمک‌های نظامی امریکا به پاکستان، به سفر هفته پیش ظریف به اسلام‌آباد اشاره می‌کند و می‌نویسد: «تحلیلگران اشاره می‌کنند که بیانیه جدید پنتاگون ممکن است بازتاب ناخشنودی واشنگتن از تصمیم عمران خان برای پذیرایی از وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، محمدجواد ظریف به عنوان اولین مهمان خارجی باشد. بیانیه نخست‌وزیر پاکستان پس از این دیدار که در حمایت از برجام منتشر شد نیز بر میزان ناخشنودی واشنگتن از دولت جدید در اسلام‌آباد افزوده است.» سحر طارق، پژوهشگر امور پاکستان در موسسه صلح ایالات متحده به گاردین می‌گوید: «میزبانی اسلام‌آباد از ظریف بسیار گرم و صمیمانه بود. پیام این سفر، تمایل پاکستان به روابط نزدیک با ایران است؛ مساله‌ای که ایالات متحده آن را کاملا بر خلاف سیاست‌های خود می‌داند.» عمران خان به صورت مشخص بارها پیش از رسیدن به مقام نخست‌وزیری از همکاری‌های نظامی میان امریکا و پاکستان انتقاد کرده است و بعد از رسیدن به ریاست دولت هم برنامه خود را «لغو تمام پیمان‌های خلاف منافع ملی» عنوان کرده است. همچنین پیش‌بینی می‌شود که اولین سفر خارجی عمران خان، ستاره پیشین کریکت پاکستان و نخست‌وزیر کنونی این کشور، به مقصد تهران باشد. عمران خان تاکید کرده که خواستار «روابطی متوازن‌تر» با ایالات متحده امریکاست و علاقه‌ای ندارد که به رابطه «حامی‌پرورانه» با دولت امریکا ادامه دهد.

این را هم بخوانید:  روند صلح؛ از تندی واشنگتن تا کندی کابل

بدون دیدگاه