۱۰ سنبله ۱۳۹۷
  • دسته: x تیتر یک
  • ۱۰ سنبله ۱۳۹۷

استراتیژی دونالد ترامپ هیچ تغییری در جنگ افغانستان نیاورده است

یک‌سال و چند روز پس از اعلام استراتیژی جدید امریکا حالا مسئولان ادارات استخباراتی امریکا گفته اند، که استراتیژی جدیدی که ازسوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا ارائه شده، موثریت نداشته است و به همین دلیل هیچ‌گونه تغییری در جنگ افغانستان به میان نیامده است.

روزنامه‌ی وال استریت ژورنال گزارشی را به نشر رسانیده است که در آن مسئولان نظامی و استخباراتی امریکا در قبال جنگ افغانستان دیده‌گاه های متفاوت دارند. هرچند مسئولان نظامی امریکا استراتیژی ترامپ برای خاتمه دادن به جنگ افغانستان را موثر خوانده اند؛ اما برخی از مقام‌های استخباراتی امریکا گفته اند که این استراتیژی هیج تغییر در جنگ و مبارزه با گروه‌های هراس‌افگن نداشته است.

در این گزارش هم‌چنان آمده است که مسئولان نظامی امریکا خوش‌بین هستند که این استراتیژی می‌تواند برای خاتمه‌ی جنگ در افغانستان موثر واقع شود، درحالی که مقام‌های استخباراتی حکومت امریکا نسبت به موثریت این استراتیژی بدبین هستند و آن را غیرموثر خوانده اند.

این را هم بخوانید:  اگر ردپایی از عربستان و امارات متحده عربی در حمله اهواز پیدا شود!

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که یک‌سال قبل دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا پس از ماه‌ها رای‌زنی استراتیژی خود را برای افغانستان اعلام کرد. استراتیژی امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، شامل ماندن نیروهای امریکایی و هم‌چنان فرستادن نیروهای تازه برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان و سهم گرفتن دوباره نیروهای امریکایی در جنگ بود.

آقای ترامپ هنگام اعلام استراتیژی جدید، در پایگاه نظامی آرلینگ‌تون در نزدیکی واشنگتن گفته بود که خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، سبب قدرت‌گیری گروه‌های هراس‎‌افگن خواهد شد و برای این‌که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی جنگ در مقابل طالبان و سایر گروه‌های هراس‌افگن را پیدا کند، خلاف خواست‌های اولی خود نیروهای بیشتری را به افغانستان خواهد فرستاد.

نزدیک به ۱۷ سال پس از حضور امریکا در افغانستان این کشور در حال حاضر بیش‌تر از ۸هزار سرباز در نقاط مختلف افغانستان دارد. حضور این کشور در افغانستان نزدیک به ۲۵۰۰ نفر کشته داده و جنگ افغانستان نیز برای امریکا، بیش از ۷۰۰ میلیارد دالر هزینه داشته است.

این را هم بخوانید:  سفر ترامپ به افغانستان ؟

استراتیژی امریکا برای افغانستان هنگامی که ازسوی امریکا اعلام شد، با حمایت سران حکومت وحدت ملی روبه‌رو شد. رئیس جمهور غنی یک‌سال قبل، پس از اعلام این استراتیژی گفته بود که این استراتیژی برای دست‌یابی به خودکفایی و مبارزه مشترک به منطور پیروزی در مقابل گروه‌های هراس‌افگن خیلی موثر است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی نیز در آن هنگام گفته بود که با اعلام راهبرد نظامی امریکا برای افغانستان مردم ما شاهد تغییرات مثبت در زمینه‌ی امنیت و اقتصاد خواهد بود. سران حکومت افغانستان هنوز هم خوشبین اند که این استراتیژی حکومت افغانستان را کمک کرده است و از این بابت بارها رئیس جمهور غنی از دونالد ترامپ تشکر کرده است.

از سوی‌هم جیمز متیس وزیر دفاع کنونی امریکا نیز این استراتیژی را یک فرصت خوب برای فشار آوردن بالای طالبان خواند تا به پروسه صلح بپوندد. سه‌شنبه هفته پیش نیز آقای متیس گفت که با عملی شدن استراتیژی جدید این کشور برای جنوب آسیا و افغانستان، گروه طالبان بیش از هر وقت دیگر ضعیف شدند و تمایل برای مذاکره دارند.

این را هم بخوانید:  تداوم مذاکرات طالبان و امریکاییان و پیامدهای آن

اما چیزی که واضح است، یک سال پس از اعلام این استراتیژی اوضاع امنیتی افغانستان به شدت بدتر شده و طالبان جغرافیای گسترده‌تری را اکنون در کنترل خود دارند.

اکنون گذشته از طالبان، گروه داعش مرگبار ترین حملات تروریستی را در نقاط مختلف افغانستان از جمله در کابل انجام داده و شماری از گروه‌های دیگر ترورستی از جمله القاعده نیز تحرکات تروریستی شان را از سر گرفته اند.

طالبان در یک سال گذشته توانسته اند حملات قدرمندی را بر مراکز ولسوالی‌های مختلف و مراکز ولایات انجام دهند و در آخرین مورد این گروه، اکثر بخش‌های شهر غزنی را برای چهار شبانه روز کامل در اختیار داشتند.

رازق اختیاربیگ/ وبسایت هشدار

بدون دیدگاه