۷ سنبله ۱۳۹۷
  • دسته: x تیتر یک
  • ۷ سنبله ۱۳۹۷

انتقاد شورای عالی صلح از تمایل طالبان برای شرکت در نشست مسکو

شورای عالی صلح افغانستان از گروه طالبان به دلیل تمایل اشتراک در نشست مسکو با توجه به عدم حضور در نشست‌های اندونیزیا و جده انتقاد می‌کند.

شورای عالی صلح می‌گوید که طالبان با پذیرش نشست مسکو نشان داده‌اند که جنگ آن‌ها برای دفاع از اسلام نیست.

گروه طالبان در دو نشست علمای اسلام در کشورهای اندونزیا و عربستان در مورد صلح افغانستان اشتراک نکردند، اما دعوت برای اشتراک در نشست مسکو را پذیرفت، از این رو شورای عالی صلح می‌گوید جنگ طلبی گروه طالبان برای منافع اسلام نیست.

در سال‌های اخیر تماس روسیه با طالبان بیش‌تر شده و نیز اتهام‌های علیه روسیه مبنی به کمک به طالبان از سوی برخی از مقام‌های افغانستان مطرح بوده است.

منابع نزدیک به گروه طالبان این ادعا را رد کرده می‌گوید که عدم حضور طالبان در نشست اندونیزیا و جده به‌خاطراین بود که این گروه منافع خود را در این نشست‌ها نمی‌دید.

سید اکبر آغا فرمانده پیشین گروه طالبان به آریانا نیوز گفته: «طالبان در نشست جده و اندوزیا شرکت نکردند، زیرا آن‌ها در این نشست منفعت نداشتند و اشتراک در نشست‌های یک جانبه نمی‌تواند کلید برای صلح باشد.»

این را هم بخوانید:  صلح امریکایی؛ اشرف‌غنی نگران چیست؟

شورای عالی صلح گفته که کشورهای دیگر از گروه طالبان استفاده ابزاری می‌کنند.

نشست مسکو در مورد صلح افغانستان که قرار بود در چهارم سپتمبر برگزار شود، پس از صحبت تلفونی وزیر امور خارجه روسیه با رییس‌جمهور افغانستان به تعویق افتاد.

پیش‌تر گروه طالبان اشتراک در این نشست را پذیرفته بود، اما کابل و واشنگتن اشتراک در این نشست را به دلیل این که این نشست به رهبری افغانستان نیست، رد کردند.

اما یک روز پس از توافق کابل و مسکو برای به تأخیر انداختن نشست صلح مسکو، وزارت خارجه کشور می‌گوید که این نشست به دلیل تضاد با دیدگاه‌های صلح حکومت افغانستان به تعویق انداخته شده است.

وزارت خارجه یکی از این تضاد‌ها را دعوت گروه طالبان به عنوان یکی از طرف‌های شرکت کننده در این نشست می‌داند.

نصیر‌احمد اندیشه، معین اداری و منابع وزارت خارجه به آریانانیوز گفته: «]نشست مسکو[ یک فارمت کاملاً متفاوت بود، که طالبان به عنوان یکی از طرف‌ها شرکت می‌کردند، و این چیزی بود که از اصل اجماع دور بود. ما ضرورت به اجماع داریم تا با این فارمت گفت‌وگو کنیم.»

این را هم بخوانید:  ماجرای «اسدالله خالد» و فرمانده مطرح طالبان

در تماس تلفونی رییس‌جمهور غنی با وزیر خارجه روسیه تصمیم گرفته شد که به منظور آمادگی‌ها و مؤثریت بیش‌تر، نشست مسکو به تعویق بیافتد، تا هر دو کشور مشترکاً برای این نشست آمادگی بگیرند و دولت‌های افغانستان و روسیه مشترکاً این نشست را مدیریت و میزبانی کنند.

ریاست‌جمهوری افغانستان ‌می‌گوید که همچنان تصمیم گرفته شد که در این مدت حکومت افغانستان در داخل کشور به مشورت‌های خویش ادامه دهد و تیم‌های هر دو کشور در خصوص چگونگی این نشست و زمان برگزاری آن، به گونه‌ی مشترک کار می‌کنند.

منبع: اطلاعات روز

بدون دیدگاه