۵ سنبله ۱۳۹۷
  • دسته: x تیتر یک
  • ۵ سنبله ۱۳۹۷

چرا آل سعود کودکان و زنان یمنی را مورد هدف قرار می دهد؟

یمن بار دیگر شاهد فاجعه‌ای تازه از حملات کور جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به غیرنظامیان بود.

به گزارش رسانه‌های یمنی، روز پنجشنبه یک روز پیش از انتشار تازه‌ترین گزارش تفصیلی دیدبان حقوق بشر در مورد جنایات جنگی در یمن، رسانه‌های یمنی گزارش دادند که ٢۶ زن و کودک یمنی در حمله موشکی به یک اتوبوس حامل غیرنظامیان کشته‌ شده‌اند. به گفته منابع خبری یمنی این زنان و کودکان در حال فرار از محل یک حمله هوایی بودند که اتوبوس آنها در حمله دوم توسط جنگنده‌های سعودی هدف قرار گرفت.

الجزیره به روایت حسین البخیتی، فعال حقوق بشر در شهر صنعا گزارش می دهدکه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی، روز جمعه به منطقه الدریهی در جنوب بندر حدیده حمله می‌کنند. بر اثر این حمله دست‌کم ۵ یمنی کشته و دو نفر به‌شدت مجروح می‌شوند. بعد از این حمله زنان و کودکان ساکن منطقه برای محافظت از جان خود سوار اتوبوسی می‌شوند تا به مناطق امن اطراف فرار کنند، اما در حمله هوایی دوم این اتوبوس هدف قرار می‌گیرد و ۴ زن و ٢٢ کودکی که در آن بودند کشته می‌شوند. گفته می شود منطقه‌ای که این غیرنظامیان در آن کشته ‌شده‌اند، طی روزهای گذشته هدف حملات سنگین هوایی ائتلاف قرار داشته است.

به دنبال این واقعه دیدبان حقوق بشر با انتشار یک گزارش ٩٠ صفحه‌ای از عملیات ائتلاف تحت رهبری سعودی در یمن، به‌شدت از عملکرد گروه موسوم به «تیم مشترک ارزیابی تصادفات» که مسوول رسیدگی به تلفات غیرنظامی حملات ائتلاف است، انتقاد کرده است. به نوشته کارشناسان دیدبان حقوق بشر، این گروه که هدف اصلی تشکیل آن کاهش تلفات غیرنظامی حملات ائتلاف اعلام شده است، عملا به ابزاری برای لاپوشانی جنایات جنگی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن تبدیل شده است. در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است: «بسیاری از نقض‌های فاحش قوانین جنگی توسط ائتلاف، شواهدی از اقدام به جنایات جنگی در بردارند. اما تحقیقات گروه مشترک ارزیابی تصادفات هیچ نشانی از ارزیابی مسوولیت کیفری افراد در این حملات غیرقانونی ندارد. به نظر می‌رسد این اقدامی واضح برای لاپوشانی مسوولیت کیفری طرف‌های درگیری در جنگ و پرسنل نظامی باشد. این شیوه لاپوشانی و پنهانکاری مسوولیت، خودش یکی از اقدامات خلاف قوانین جنگی شناخته می‌شود.»

این را هم بخوانید:  چه کسی به عربستان نیاز دارد؟

گروه مشترک ارزیابی تصادفات، یک تیم تحقیقاتی تشکیل شده توسط ائتلاف تحت رهبری سعودی است که بعد از انتقادها از حملات عربستان سعودی و متحدانش به اهداف غیرنظامی در یمن تشکیل شد تا با انجام تحقیقات در مورد عوامل این حملات، باعث کاهش تلفات غیرنظامی جنگ شود. ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی و حامیان بین‌المللی‌اش از جمله وزارت خارجه ایالات متحده امریکا، این گروه را تنها نهاد مشروع برای تحقیق در مورد حملات سعودی‌ها معرفی می‌کنند. اما گزارش جدید دیدبان حقوق بشر نشان می‌دهد که نه تنها این گروه توانایی ارزیابی بی‌طرفانه حملات به اهداف نظامی را ندارد، بلکه آگاهانه و عامدانه، گزارش‌هایی با هدف پنهان کردن عوامل اصلی این حوادث و جنایات منتشر می‌کند. سارا لیا ویتسون، مدیر منطقه‌ای دیدبان حقوق بشر در خاورمیانه می‌گوید: «بیش از دو سال است که ائتلاف ادعا می‌کند گروه مشترک ارزیابی تصادفات، به شکل کامل همه حوادث را بررسی می‌کند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد گزارش‌های این گروه در واقع هیچ چیز جز تلاش برای پنهان کردن جنایات جنگی نیست.» این مدیر دیدبان حقوق بشر به دولت‌های فروشنده سلاح به ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی هشدار داده است: «دولت‌هایی که اسلحه در اختیار عربستان سعودی قرار می‌دهند باید بدانند که تحقیقات و ارزیابی‌های نمایشی ائتلاف، باعث نمی‌شود که آنها از مسوولیت همدستی در جنایات هولناک در یمن، تبرئه شوند.»

در همین رابطه محمد علی الحوثی»، رئیس شورای عالی انقلابی یمن در واکنش به این جنایت اعلام کرد:«ما آمریکا، عربستان و کشورهای هم پیمان آن دو در تجاوز به یمن را مسئول این جنایت و همه جنایت‌های پلیدی می‌دانیم که مرتکب شده‌اند. متجاوزان سعودی آمریکایی و هم پیمانانشان پس از کشتار دانش آموزان ضحیان، کشتار کودکان الدریهمی را نیز مرتکب شدند.»

حزب‌الله لبنان نیز ضمن محکوم کردن این حمله تاکید کرد قتل کودکان و زنان و بمباران مدارس، بیمارستان‌ها، بازارها و اماکن تاریخی یمن، جنایت جنگی است. موسسه دیده‌بان حقوق بشر هم با صدور بیانیه‌ای، از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا رهبران ائتلاف سعودی را در لیست تحریم‌های خود قرار دهد. طبق این بیانیه، رهبران عربستان و امارات در خصوص آن‌چه در یمن اتفاق می‌افتد مرتکب «جنایت جنگی» شده‌اند.

این را هم بخوانید:  روسیه در خاور میانه؛ این بار عربستان

در واکنش به تداوم جنایات خونین متجاوزان علیه ملت بی‌‌گناه یمن، نیروهای دریایی ارتش یمن عملیات ویژه‌ای را در عمق آب‌های عربستان اجرا کردند و طی آن یک هدف نظامی سعودی را هدف قرار دادند. طبق این گزارش، نیروی دریایی ارتش یمن پنجشنبه‌شب اعلام کرد طی یک «عملیات ویژه»، یک هدف نظامی سعودی را در عمق آب‌های عربستان سعودی هدف قرار داده است. ارتش یمن تأکید کرد در این عملیات دریایی «سلاحی مناسب» به «هدف نظامی» اصابت کرده است. جزئیات بیشتری در ارتباط با این عملیات منتشر نشده است و با توجه به اینکه این عملیات در عمق آب‌های سرزمین عربستان سعودی اتفاق افتاده، احتمال می‌رود هدف این عملیات کشتی‌های نظامی سعودی باشد. در همین راستا، رسانه‌های سعودی ساعتی بعد از اعلام این عملیات مدعی شدند ائتلاف سعودی یک قایق بمب‌گذاری شده را که به صورت ناگهانی از سواحل الحدیده حرکت کرده بود، منهدم کرده‌ است اما خبرگزاری رویترز به نقل از ائتلاف سعودی مدعی شد عملیات نیروی دریایی یمن یک کشتی تجاری را در دریای سرخ هدف قرار داده است. این ائتلاف قبلاً هم ادعاهای اثبات‌نشده‌ای از این نوع مطرح کرده است.  ائتلاف سعودی پیش از این نیز بعد از آنکه نیروی دریایی یمن کشتی جنگی الدمام را در آب‌های دریای سرخ هدف قرار داد، مدعی شد یمنی‌های به نفتکش‌های سعودی حمله کرده‌اند.

حملات عربستان به یمن که از ماه مارس سال ۲۰۱۵ با حمایت امریکا و امارات آغاز شد، بر اساس آماری که سازمان ملل منتشر کرده‌است،۱۰هزار کشته برجا گذاشته‌ است. البته این آمار متعلق به بیش از یک ماه پیش است و گمان می‌رود این آمار افزایش چشمگیری داشته‌ است.

تنها در دو هفته اخیر ۷۳ کودک در حملات نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان جان باخته‌اند. این در حالی است که سال گذشته سازمان ملل تلاش کرد، به‌دلیل کشتار وسیع کودکان یمنی؛ چه با بمب و موشک و چه با کشتار آنان با محاصره‌هایی که انجام می‌دهد و نرسیدن دارو به کودکان بیمار، نام عربستان را در فهرست رژیم‌های کودک‌کش درج کند اما با مداخله‌ها و تهدیدهای عربستان و حمایت امریکا از این کشور این اتفاق رخ نداد. این در حالی است که گزارش‌ها نشان می‌دهد، حمله دو هفته پیش عربستان به کودکان یمن در صعده، با موشک‌های امریکایی ساخت کمپانی لاکهید مارتین که همسر ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس نیز سهامدار آن است، انجام شد.

این را هم بخوانید:  چرا دوستی با عربستان سعودی به نفع اسرائیل است؟

امریکا، آلمان، بریتانیا، کانادا و فرانسه، همه کشورهایی هستند که طی ٣ سال گذشته با وجود جنگ عربستان علیه یمن، به پشتیبانی نظامی از ریاض ادامه داده‌اند. فشار به دولت‌های این کشورهای غربی برای توقف فروش سلاح به عربستان سعودی از سوی گروه‌های حقوق‌بشری طی ماه‌های گذشته به‌شدت افزایش یافته است، اما هیچ یک از دولت‌های مذکور به دلیل منافع مالی حاضر به توقف فروش سلاح به عربستان نشده‌اند.

نکته مهم اما در تبیین جنایت‌های مکرر آل سعود علیه کودکان و زنان یمنی این است که این جنایت‌ها «هدفمند و برنامه ریزی شده» و در سایه «انفعال» جامعه جهانی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام می‌شود، موضوعی که «محمد علی الحوثی» نیز به آن اشاره کرد.

«محمد علی الحوثی»، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با بیان اینکه هدف قرار دادن کودکان و غیرنظامیان یمنی «سیاست ثابت» ائتلاف متجاوز است که بر اساس سازوکار و برنامه‌ای «هدفمند» جریان دارد، گفت: نهادهای بین‌المللی و سازمان ملل متحد با موضع‌گیری ضعیف درقبال جنایت ریاض در یمن، اندک آبروی باقی مانده خود را از دست داده‌اند.

یک بعد مهم مذاکره مقامات قدرت‌های جهانی و یکی از مهمترین محورهای فعالیت سازمان ملل متحد، بحران سوریه است، اما جنگ علیه یمن که کودکان و زنان قربانیان اصلی آن هستند، هیچ جایگاهی در مذاکرات و نشست‌ها ندارد.

اگر طی ۴۱ ماهی که از جنگ عربستان و امارات علیه یمن می‌گذرد، جامعه جهانی به خصوص شورای امنیت سازمان ملل متحد واکنشی قاطع به این جنایت‌های آل سعود داشتند، آل سعود و متحدانش توان و جسارت تکرار چنین جنایت‌هایی را به این سادگی و با فواصل زمانی اندک نداشتند.

برچسب ها

بدون دیدگاه