۵ سنبله ۱۳۹۷
  • دسته: x تیتر یک
  • ۵ سنبله ۱۳۹۷

سناتور جان مک کین که بود؟

سناتور جان مک کین یکی از زندانیان سابق آمریکایی در طول جنگ ویتنام که در سال ۲۰۰۸ میلادی نامزد انتخابات ریاست جمهوری به نمایندگی از حزب جمهوریخواه شد و از منتقدان برجسته دونالد ترامپ در درون آن حزب بود روز شنبه فوت کرد.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی درباره خبر مرگ او می نویسد: «مک کین بیش از سه دهه سناتور اریزونا بود. او از ژوئیه ۲۰۱۷ میلای دچار سرطان مغز شده بود و از سال ۲۰۱۸ میلادی در واشنگتن حضور نداشت. او ماه آوریل نیز برای درمان عفونت روده خود عملی را پشت سر گذاشته بود. خانواده مک کین روز جمعه از توقف درمان به خواست شخص جان مک کین خبر داده بودند. مک کین از دهه ۶۰ میلادی زمانی که یک خلبان نیروی دریایی امریکا بود در افکار عمومی مطرح شد. او در جریان جنگ ویتنام مورد شکنجه از سوی نیروهای ویتنام شمالی قرار گرفت و به مدت پنج سال و نیم به عنوان اسیر در ویتنام زندانی بود. در سال ۲۰۰۰ میلادی او قصد ورود به رقابت های انتخابات ریاست جمهوری را داشت که جورج دابلیو بوش او را پشت سر گذاشت. با این حال، هشت سال بعد بار دیگر او نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد. در آن زمان سارا پیلین نامزد معاونت ریاست جمهوری در صورت پیروزی او در انتخابات بود. مک کین اما در آن سال به باراک اوباما رقیب دموکرات خود در انتخابات باخت.

با این حال، اوباما ضمن تسلیت خبر فوت مک کین گفته علیرغم آن که آن دو از پیشینه های کاملا متفاوت با دیدگاه های سیاسی مختلف بودند با این حال، هر دو به ایده ال‎های نسل‎های امریکایی و مهاجران به امریکا باور داشتند. او نوشته است که مک کین برای این ایده ها مبارزه و فداکاری کرد. جیمز متیس وزیر دفاع امریکا نیز در بیانیه‌ای گفته است که مک کین همواره به ملت امریکا خدمت کرد.
 
رویترز اشاره می کند که مک کین رییس کمیته خدمات نیروهای مسلح سنا بود و از منتقدان ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه که در نوامبر ۲۰۱۶ میلادی در انتخابات پیروز شد باقی ماند.
 
مک کین، ترامپ را به دلیل ستایش او از ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه مورد انتقاد قرار داد. او گفت که ترامپ از رهبران “سرکوبگر خارجی” ستایش به عمل می آورد و این برای وجهه امریکا خوب نیست. او همچنین دیدار ترامپ با پوتین را در هلسینکی که اخیرا صورت گرفت، یکی از غم انگیزترین دیدارهای روسای جمهوری امریکا در حافظه تاریخی آن کشور خواند. او گفت که ترامپ در مقابل پوتین ناتوان جلوه می کرد. منابع نزدیک به مک کین گفته اند که از ترامپ برای شرکت در مراسم تشییع جنازه مک کین دعوت بعمل نمی آید. با این حال، ترامپ در توئیتی نسبت به خبر فوت مک کین از خود واکنش نشان داد و با خانواده او ابراز همدردی کرده است.
 
مک کین ترامپ را متهم به ترویج نوعی “ملی گرایی ناپخته و ناخوشایند” کرده بود و می گفت که رییس جمهوری فعلی امریکا درصدد “تضعیف مطبوعات آزاد” و “انحراف از حاکمیت قانون” است.
 
دوستداران مک کین می گویند او یک جمهوریخواه سنتی بود که حامی دموکراسی و دموکراسی‌سازی در سرتاسر جهان بود. منتقدان او اما می گویند او مشابه نئومحافظه‌کاران طرفدار مداخله امریکا در کشورهای مختلف به خصوص خاورمیانه و حامی دخالت امریکا در امور داخلی دیگر کشورها بود. آنان به حمایت‌های او از منافقین در مورد ایران و دیدار او با سران معارضان سوری اشاره می کنند.
 
مک کین خود از خانواده‌ای نظامی بود. او در سال ۱۹۸۲ میلادی به مجلس نمایندگان امریکا از اریزونا راه یافت. چهار سال بعد او به سنا رفت.
 
مک کین در مقام سناتوری اما نگاهی محافظه کارانه به مسائل اجتماعی داشت. او مخالف سقط جنین بود و از افزایش هزینه‌های دفاعی امریکا حمایت می کرد. او حامی حمله بوش به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی بود و از اوباما انتقاد کرد که چرا در مورد سوریه دست به اقدامات بیشتری نزد و وارد فاز مداخله نظامی تمام عیار و جدی علیه اسد نشد. او البته مخالف استفاده از شیوه شکنجه غرق مصنوعی در مورد متهمان اقدامات تروریستی در جریان بازداشت مظنونان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی بود. او در سال ۲۰۰۵ میلادی از قانون ضد شکنجه در کنگره حمایت کرد، احتمالا بدین خاطر که خود تجربه سال ها شکنجه شدن در زندان ویتنامی ها داشت.
 
سایت ووکس با انتشار گزارشی به ذکر نام برخی از نامزدهای بالقوه جانشینی مک کین در حزب جمهوریخواه برای ایالت اریزونا و نمایندگی آن پرداخته است:
 
سیندی مک کین ۶۴ ساله همسر سناتور جان مک کین. او یک فعال اقتصادی است و در کارهای خیر مشارکت فعال دارد. او در راستای مبارزه با قاچاق انسان کارهای زیادی را انجام داده است.
 
کرک ادامز ۴۵ ساله یکی از قانونگذاران سابق امریکایی است. او در رقابت انتخاباتی برای راهیابی به کنگره در سال ۲۰۱۲ میلادی شکست خورد.
 
باربارا بارت ۶۷ ساله رییس یک شرکت فعال در حوزه هوا و فضاست. او پیشتر سفیر امریکا در فنلاند بوده است. او اولین زن جمهوریخواهی بود که در رقابت برای کسب مقام فرمانداری اریزونا در سال ۱۹۹۴ میلادی فعالیت داشت.
 
جون کیل ۷۶ ساله که از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۳ میلادی در کنار مک کین در سنا بود.

برچسب ها

در همین رابطه بخوانید

بدون دیدگاه