۴ سنبله ۱۳۹۷
  • دسته: x تیتر یک
  • ۴ سنبله ۱۳۹۷

استعفای «حنیف اتمر»؛ تضعیف حکومت وحدت ملی؟!

استعفای حنیف اتمر : تضعیف “حکومت وحدت ملی” بطور حتم. اما فاصله گرفتن از امریکا هم ؟

۲۴ ساعت نگذشت که نخستین لرزش زلزله تعین زلمی خلیلزاد به حیث نماینده وزاریر خارجه امریکا، «مایک پومپئو»  در کابل احساس شد. استعفای حنیف اتمر، سیاستمدار با هوش و با تجربه و مرد کلیدی سیستم قدرت اشرف غنی ازریاست امنیت ملی، سال قبل نیز سر زبانها بود ولی برگشت مرد منفور اداره اوباما که او را خانه نشین ساخته بود، با وضاحت با دو وظیفه، یکی بینی خمیری ساختن برای اشرف غنی با ادامه “حکومت وحدت ملی” و دیگری راضی ساختن طالبان به مذاکره با امریکا. و به همین ترتیب ادامه نفوذ امریکا از طریق یک نوع جدیدی از “حکومت وحدت ملی” با شرکت طالبان و خروج نیروهای امریکایی و جلوگیری از نفوذ روسیه، چین و ایران در این کشور.

هر دو وظیفه خلیلزاد برنامه های اتمر را برهم میزند. اتمر از لحظه تشکیل “حکومت وحدت ملی” پست ریاست جمهوری را در سر میپرورانید. در میان اطرافیان اشرف غنی قبل از اینکه گلبدین حکمتیار به آن ملحق شود، اتمر تنها شخصی بود که از تجربه کار سیاسی، بخصوص تشکیلاتی، میراث دورانی که وی کادر حزب دموکراتیک خلق (خلق و پرچم) بود، بهره داشت.

این را هم بخوانید:  «خلیلزاد» چرا به افغانستان بر میگردد ؟

سپتامر سال ۲۰۱۴، در جریان یک بازدید رسمی از کابل با احزاب و گروه های زیادی ملاقات نمودم. هنگام یک ملاقات با شورای رهبری حزبی که اتمر ایجاد نموده بود ( حزب حق و عدالت ) در کنار شخصیتهای پشتون یک خانم تاجیک و قبلآ وکیل پارلمان، یک شخصیت هزاره، قبلآ وکیل پارلمان و بخصوص یکی از چهره های شناخته شده ی محبوب هزاره ها را در این حزب یافتم. حنیف اتمر در این سالهای اخیر به جذب جوانان با استعداد اقوام غیر پشتون با پیشنهاد پستهای دولتی به آنها، به فعالیتهای سیاسی خود که در خدمت کاندید شدن وی در انتخابات ریاست جمهوری بعدی است، ادامه داد.

سوال اینجاست که آیا اتمر در تقابل با منافع و اوامر امریکا میتواند کاری انجام بدهد ؟ آینده نزدیک جواب این سوال را خواهد داد. در یک نکته شکی وجود ندارد که اتمر بیشتر و بهتر با طالبان تماس دارد.

تعیین حمدالله محب، جوان بی تجربه با شهرت نادانی و خدمتگذاری به امریکایی ها (همان کسی که جایگاه سفیر بودن را رها نموده و در خیابانهای واشنگتن از دور با ترامپ که رژه میرفت سلفی گرفت و با افتخار آنرا انتشار داد) و از همه بدتر با شهرت پشتونیزم قوم و قبیله گرایی که دست حنیف اتمر را از پشت بسته، نشان دهنده پاشیدگی سیستم اشرف غنی رابیان میکند. فکر نمیکنید که اگر اشرف غنی کمی هوش میداشت و قوم پرستی افراطی خود را کنار میگذاشت و یک شخص کاردان، با تجربه و خوشنام تاجیک یا هزاره را بجای اتمر منسوب میکرد به نفع اش نبود ؟

این را هم بخوانید:  آیا زلمی خلیل زاد حکومت مختلط فاشیزم و تروریزم را در افغانستان بنیانگذاری می کند؟

نویسنده: کریم پاکزاد

بدون دیدگاه