۳ سنبله ۱۳۹۷
  • دسته: x تیتر یک
  • ۳ سنبله ۱۳۹۷

فتنه‌انگیزی عربستان

سه روز پیش، خبری روی خروجی‌های خبرگزاری‌های جهان مثل «دیلی‌میل» قرار گرفت که گویا خانم «اسراء الغمغام» روزنامه‌نگار و فعال مدنی عربستان به اتهام فعالیت‌های عدالت خواهی، توسط ریاض گردن زده شده است.

الغمغام از شیعیان منطقه «قطیف» عربستان است که با همسرش «موسی الهاشم» در دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی، توسط ادارات امنیتی عربستان دستگیر شد. جلسه صوری دادگاه الغمغام در ۲۴ اسد/ مرداد در ریاض برگزار گردید که در آن دادستان عمومی، خواستار مجازات اعدام برای این خانم شد. قبل از برگزاری دادگاه فرمایشی خانم الغمغام، کانادا به وضعیت حقوق بشر و به خصوص فعالان مدنی در عربستان اعتراض کرده بود که منجر به قطع روابط دیپلماتیک ریاض و اتاوا گردید. در عرف دیپلماسی رسم است که هرگاه دولتی خواسته باشد به امر مهم و حسّاسی اقدام کند، متحدان و دوستانش را در جریان قرار می‌دهد تا از تصمیم آن دولت در سطح بین‌المللی حمایت نموده یا حداقل سکوت کنند. به نظر می‌رسد که ریاض درباره اعدام خانم الغمغام با متحدان خود مثل اسرائیل، آمریکا و چند کشور دیگر غربی رایزنی کرده است. از سکوت آمریکا مشخص می‌شود که کاخ سفید به ریاض درباره اعدام این خانم، چراغ سبز نشان داده اما کانادا به آن اعتراض کرده است تا جایی که دو هفته پیش سفیر کانادا از عربستان اخراج گردید و ریاض روابط اقتصادی خود را نیز با این کشور، به حالت تعلیق درآورد.

این را هم بخوانید:  چه کسی به عربستان نیاز دارد؟

اکنون سوال این است که آیا خانم اسراء الغمغام گردن زده شده است یا خیر؟
تاکنون عربستان به صورت رسمی این خبر را تأیید نکرده است و به نظر می‌رسد که این سکوت برای سنجش افکار شهروندان عربستان و جامعه جهانی باشد اما «استفن دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل دوشنبه ۲۹ اسد، طی سخنانی، تلویحاً بر حکم اعدام خانم الغمغام توسط آل سعود، صحه گذاشت. البته در این راستا کلیپی از گردن زدن یک خانم سیاه پوش نیز در شبکه‌های اجتماعی پخش گردید که ارتباطی با اعدام الغمغام ندارد زیرا، ویدئو متعلق به یک خانم میانماری است که مدتی پیش در عربستان گردن زده شد. این کلیپ علاوه بر یوتیوب، در دوم حمل، فروردین ۱۳۹۷ در آپارات هم گذاشته شده است.

سوال بعدی این است که عربستان چه هدفی را از اعدام خانم اسراء دنبال می‌کند؟
پاسخ این سوال به دوم ژانویه سال ۲۰۱۶ برمی‌گردد. عربستان صبح‌گاه این روز، شیخ «نمر باقرالنمر» روحانی برجسته شیعه را اعدام کرد. در آن زمان، ریاض مطمئن شده بود که در باتلاق یمن فرورفته است و برای خروج از جنگ یمن، نیاز به سناریوسازی دارد. هنگامی که نمر اعدام شد، تعدادی از اعضای جریان‌های معاند تکفیری و وابسته به عربستان، در زندان «رجایی‌شهر» کرج ایران زندانی بودند و گفته می‌شد که برخی از آنان در انتظار اعدام بسر می‌برند. ریاض در آن زمان قصد داشت که با اعدام النمر، ایران را به عمل متقابل وادارد تا هرچه زودتر زندانیان رجایی‌شهر را که به زندانیان اهل‌سنت مشهور بودند، اعدام کند اما تهران به این کار اقدام نکرد و عربستان هم به هدفش که درگیری مذهبی در ایران بود، نرسید. سپس سناریوی حمله به شیعیان در افغانستان آغاز شد که تاکنون به شدت ادامه دارد. از آنجا که حمله به اماکن مذهبی و تحصیلی در افغانستان نمی‌تواند کار گروهک‌های کوچک و خودجوش باشد، نزدیک به یقین می‌توان گفت که سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای خارجی از جمله عربستان در این حوادث نقش دارند.

این را هم بخوانید:  رند پال: عربستان در گسترش تروریسم جهانی رتبه اول دنیا را دارد

همان‌طور که اشاره شد، هدف ریاض از اقدامات خصمانه علیه شیعیان، شعله‌ور کردن آتش جنگ‌های مذهبی و فرقه‌ای در منطقه است تا از باتلاق جنگ یمن خارج شود یا حداقل بر رفتارهای ضد انسانی خود در یمن سرپوش بگذارد اما روابط شیعیان و سنی‌ها در افغانستان به گونه‌ای است که عربستان موفق به این کار نخواهد شد؛ همان‌گونه که در ایران نیز موفق نشد. اهل‌تشیع و اهل‌سنت، قرن‌ها است که در افغانستان زندگی مسالمت‌آمیزی دارند و حتی اوضاع ناهنجار چهاردهه اخیر نیز روی اتحاد و همبستگی سنی‌ها و شیعیان در افغانستان، تأثیر منفی نگذاشته است. شیعیان افغانستان خوب متوجه شده‌اند که هرگز از ناحیه اهل‌سنت افغانستان مورد گزند و آسیب قرار نخواهند گرفت و آنچه امروز به نام داعش به آنان حمله می‌شود، از ناحیه عناصر خودفروخته و وابسته به سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای خارجی به خصوص عربستان است. اگر اعدام و یا درخواست اعدام برای خانم الغمغام نیز حقیقت داشته باشد که شواهد از این واقعیت تلخ حکایت دارد، ریاض به دنبال همان سناریوسازی‌های گذشته است تا شیعیان را به واکنش وادارد و منطقه را درگیری تنش‌های مذهبی و فرقه‌ای کند. البته در حال حاضر، شیعیان بیشتر از هر زمان دیگری می‌دانند که اقدامات عربستان، فتنه‌انگیزی بین امت اسلامی بوده و عمل متقابل و تلافی‌جویانه به سود جهان اسلام و منطقه نیست.

این را هم بخوانید:  ایران : آغاز یک دوران پرخطر

 

نویسنده: محمد مرادی

برچسب ها

بدون دیدگاه