۳۰ اسد ۱۳۹۷
  • دسته: جهان
  • ۳۰ اسد ۱۳۹۷

آیا ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا تاریخ ساز خواهد شد؟

فشارها بر روی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بیش از پیش افزوده شده و به نظر می رسد زمانی در همین نزدیکی ها این فشار ها سبب تاریخ سازی ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا خواهد شد.

در همین رابطه حکم محکومیت برای مدیر سابق کارزار انتخاباتی ترامپ و شک و شبهه در مورد آنچه مشاور کاخ سفید در بازجویی‌ها به تیم بازرسی ویژه به سرپرستی مولر گفته است، یکی از این فشارها علیه رئیس‌جمهوری آمریکا محسوب می شود. به گزارش سی‌ان‌ان، شور هیات منصفه، برای نخستین دادگاه پال مانافورت و احتمال بالای محکومیت مدیر سابق کارزار انتخاباتی ترامپ موجب شده است که پرونده دخالت روسیه به نقطه حساسی برسد، در عین حال که رئیس‌جمهوری آمریکا نیز حملات خود را علیه این پرونده افزون کرده و آن را فشار علیه خود قلمداد می‌کند. همزمان دان مک‌‌گان، مشاور کاخ سفید نزدیک به ۳۰ ساعت بازجویی داشته است و به نظر می‌رسد پرونده توطئه روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ به مرحله بسیار حساسی رسیده که شاید افکار عمومی نتواند آن را به راحتی هضم کند. یک منبع به سی‌ان‌ان گفته است که مک‌گان اطلاعاتی را ارائه نداده که رئیس‌جمهوری آمریکا به دردسر بیفتد اما وکلای ترامپ اعلام کرده‌اند که هنوز به محتوای آنچه در این ۳۰ ساعت گفته شده است دسترسی نداشته‌اند.

این امر به ما یادآور می‌شود که مهم نیست در آخر چه می‌شود اما ریاست‌جمهوری ترامپ در آمریکا تاریخ‌ساز خواهد شد.

پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و آشکار شدن حلقه نزدیکان ترامپ در این پرونده هر روز ابعاد گسترده‌تری به خود می‌گیرد تا جایی که ترامپ را رودر‌روی رسانه‌ها قرار داده است‌. جدیدترین افشاگری‌ها شامل همکاری مشاور کاخ سفید در پرونده روس‌گیت می‌شود‌. دونالد ترامپ با عصبانیت به گزارشی مبنی بر همکاری گسترده مشاور کاخ سفید با تحقیقات در خصوص پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا بدون اطلاع وی تاخت و آن را داستانی غیرواقعی دانست و این تحقیقات را با مک‌کارتیسم مقایسه کرد‌.

این را هم بخوانید:  بحث صلح افغانستان نباید فصلی باشد

به نوشته واشنگتن‌پست، رییس‌جمهور آمریکا در توئیت‌هایی به گزارش نیویورک‌‌تایمز درباره مشارکت دونالد مک‌گان، مشاور حقوقی کاخ سفید در دست‌کم سه مصاحبه با رابرت مولر، بازرس ویژه رسیدگی به پرونده مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا که زمان آنها به ۳۰ ساعت می‌رسد، تاخت‌.

نیویورک‌تایمز در گزارش خود آورده است مک‌گان برای محافظت از خود دربرابر خطر حقوقی، اطلاعات دقیقی را درباره احتمال تمایل ترامپ و معاونانش به ایجاد مانع در برابر عدالت ارائه داده است‌. رییس‌جمهور آمریکا اظهار کرد مک‌گان از حمایت کامل او برای گفت‌وگو با مولر برخوردار بود‌.

ترامپ در یکی از توئیت‌های خود درباره این گزارش نوشت: نیویورک‌تایمز بازنده، داستانی نوشته تا به نظر برسد مشاور کاخ سفید به رییس‌جمهور پشت کرده این در حالی است که مساله در واقع برعکس است – و آن دو خبرنگار قلابی هم این را می‌دانستند‌. به همین دلیل است که رسانه‌های اخبار جعلی به دشمن مردم تبدیل شده‌اند‌. برای آمریکا خیلی بد است!

ترامپ تاکید کرد که به دستیارانش اختیار داده با مولر همکاری کنند‌. تیم حقوقی اولیه ترامپ بر این باور بود که این استراتژی می‌تواند بسته شدن این تحقیقات را جلو بیندازد‌. ترامپ در توئیتر نوشت: چیزی برای پنهان کردن ندارم‌. نیویورک‌تایمز اما در گزارش خود نوشته مک‌گان با این تصمیم غافلگیر شد و از استراتژی خود برای محافظت از مسوولیت حقوقی‌اش و نشان دادن اینکه هیچ کار اشتباهی انجام نداده، پیروی کرد‌.

در این گزارش آمده است: روشن نیست که ترامپ از میزان همکاری مک‌گان با بازرس ویژه راضی است یا خیر‌. به گفته شخصی که با افکار ترامپ آشنایی دارد، رییس‌جمهور به اشتباه بر این باور است که مک‌گان همچون یک وکیل شخصی برای موکلانش و تنها برای دفاع از منافع او در برابر بازرسان عمل می‌کند‌.

این را هم بخوانید:  چالش‌های ترامپ برای خروج آمریکا از افغانستان

ترامپ در توئیت دیگری نوشته است: برخی از اعضای رسانه‌ها از ماجرای جعلی‌ای که نیویورک‌تایمز منتشر کرده بسیار عصبانی هستند‌. آنها خواستار شکایت و عذرخواهی (نیویورک تایمز) شده‌اند که حرکت رو به جلوی بزرگی است‌. از روزی که اعلام کردم، نیویورک‌تایمز اخبار جعلی منتشر می‌کند و با روی کار آمدن اعضای جدید حال به هم زن هیات‌مدیره آن، وضعیتش بدتر شده است!

ترامپ همچنین تحقیقات مولر را با تاکتیک‌های جوزف مک‌کارتی، سناتور درگذشته آمریکایی مقایسه کرد که ادعا کرده بود سازمان‌های کمونیستی و جاسوسان شوروی در دولت آمریکا نفوذ کرده‌اند و برخی را بدون مدرک به خیانت متهم کرد‌. او در توئیتر نوشت: اقدامات جوزف مک‌کارتی را بررسی کنید زیرا با مولر و دار و دسته‌اش در شرایطی قرار داریم که باعث می‌شود جوزف مک‌کارتی مثل یک بچه به نظر برسد!
ا

ز سوی دیگر اما جان برنان، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) که ۶ روز پیش (۱۵ آگوست) دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا فرمان لغو صلاحیت دسترسی او به اطلاعات محرمانه را صادر کرد، در گفت‌و‌گو با شبکه خبری ان‌بی‌سی اعلام کرد، اگر لازم باشد علیه رئیس جمهوری امریکا اقدام قضایی انجام می‌دهد و از او شکایت می‌کند.

برنان با بیان این مطلب که اقدام‌های ترامپ علیه او نمی‌تواند او را بترساند، گفت، با چند وکیل صحبت کرده و این وکلا در حال بررسی گزینه‌هایی برای پاسخگویی به اقدام رئیس جمهوری هستند. او افزود: این اقدام [لغو دسترسی برنان به اطلاعات محرمانه] نشانه آشکاری است که اگر از او [ترامپ] انتقاد کنی از هر ابزاری که در دست دارد برای تنبیه تو استفاده می‌کند. من قصد دارم هر کاری می‌توانم انجام دهم تا مانع برخوردهای اینچنینی در آینده شوم و در این راه اگر لازم باشد به دادگاه بروم، می‌روم. از ۶ روز پیش تاکنون که ترامپ دسترسی برنان به اطلاعات محرمانه را لغو کرده پیشکسوتان جامعه اطلاعاتی امریکا و مقامات ارشد سابق بشدت واکنش نشان داده‌اند، از جمله این واکنش‌ها نامه انتقادی ۱۲ مقام اطلاعاتی سابق امریکا خطاب به کنگره و صدور بیانیه مشترک محکومیت اقدام ترامپ توسط ۶۰ مقام پیشین سیا است.

این را هم بخوانید:  خروج هفت هزاز نیروی امریکایی از افغانستان و سه سؤال اساسی!

تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای لغو مجوز امنیتی جان برنان، مناقشه او با آژانس‌های اطلاعاتی را علنا به جنگی تمام عیار تبدیل کرده و مقام‌های سابق واشنگتن را علیه دونالد ترامپ متحد کرده است.”

در همین رابطه روزنامه گاردین در مطلبی نوشته است برای دو سال، دونالد ترامپ به صورت کلی به جامعه اطلاعاتی آمریکا بر سر موضوعاتی چون جنگ عراق، هیلاری کلینتون، مایکل فلن و پرونده موسوم به استیل و مهمتر از همه تحقیقات روسیه تاخته است. گاها اعضای سابق امنیت ملی آمریکا هم در رسانه‌های اجتماعی پاسخ می‌دهند. جان برنان، مدیر سابق سیا، رئیس‌جمهوری آمریکا را ابله و خائن خوانده و در سخنانی به یاد ماندنی گفته است: نالایق‌سالاری شما در حال فروپاشی است.

این روزنامه انگلیسی ادامه داد: اما تصمیم روز چهارشنبه ترامپ برای لغو مجوز امنیتی برنان زمزمه‌های مخالفت را به جنگی تمام عیار تبدیل کرده و صدای سه نسل از مقام‌های اطلاعاتی سابق آمریکا را درآورده است. یک طرف نبرد رئیس‌جمهوری آمریکاست که اعتقاد دارد یک دولت عمیق (دولت پنهان) مخفیانه زندگی آمریکایی‌ها را کنترل می‌کند. در طرف دیگر هم جمعی از مقام‌های اطلاعاتی ارشد و مقام‌های امنیت ملی سابق از دولت‌های دموکرات و جمهوری‌خواه وجود دارند که فقط کم مانده است که علنی بگویند رئیس‌جمهوری کنونی ایالات متحده آمریکا تهدیدی برای امنیت ملی است.

تیم وینر، نویسنده کتاب “میراث خاکسترها” که درباره سیا است و برنده جایزه ملی کتاب شده است، گفت: اینطور که درگیری با ترامپ وجود دارد، هیچگاه چنین چیزی سابقه نداشته است.

برچسب ها

بدون دیدگاه