۳۰ اسد ۱۳۹۷
  • دسته: x تیتر یک
  • ۳۰ اسد ۱۳۹۷

مزدوران اجاره ای جایگزین نیروهای آمریکایی در افغانستان می شوند؟

براساس گزارش ان‌بی‌سی، رییس‌جمهور آمریکا به پیشنهاد اریک پرینس، موسس بلک‌واتر برای خصوصی‌سازی جنگ ایالات متحده در افغانستان تمایل دارد‌. ان‌بی‌سی نیوز جمعه گذشته با استناد به مقام‌های ارشد کنونی و سابق آمریکا گزارش داد، با پیشنهاد مذکور نیروهای آمریکایی با مقاطعه‌کاران نظامی خصوصی جایگزین می‌شوند که برای یک دفتر رابط دولتی که مستقیما به دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا گزارش دهد، کار کنند‌. براساس این گزارش، مشاوران رییس‌جمهور آمریکا نگران هستند که بی‌طاقتی ترامپ درباره درگیری افغانستان موجب شود تا او با جدیت پیشنهاداتی مانند طرح‌های اریک پرینس را مورد بررسی قرار دهد یا حتی دستور خروج کامل و ناگهانی نیروهای آمریکایی را صادر کند‌.

موسس شرکت بلک‌واتر به ان‌بی‌سی‌نیوز گفت، گمان می‌کند مشاوران ترامپ در حال ترسیم تصویری زیبا از تلاش‌های مرتبط با این جنگ هستند و مدعی می‌شوند که صلح نزدیک است‌.

در مقابل اما سخنگوی وزارت دفاع افغانستان ضمن مخالفت با تلاش‌های آمریکا برای خصوصی‌سازی جنگ در آن کشور گفت نیروهای ارتش افغانستان توان دفاع از خاک کشورشان‌ را دارند.

به گفته غفور «احمد جاوید» تصمیم‌گیری درباره خصوصی سازی جنگ در افغانستان به عهده رئیس جمهور و دیگر رهبران سیاسی این کشور است اما تاکنون تمامی مدیریت جنگ را نیرو‌های امنیتی افغان به‌ عهده داشته‌اند.

این را هم بخوانید:  آشفتگی در مدیریت جنگ و تأمین امنیت

نمایندگان مجلس ملی افغانستان نیز با خصوصی‌سازی جنگ این کشور ازسوی آمریکا مخالفت کرده‌اند.

این درحالی است که براساس قانون اساسی افغانستان دفاع از تمامیت ارضی و مقابله با دشمنان این کشور برعهده ارتش و پلیس ملی افغانستان است و آمریکا نمی‌تواند با نادیده گرفتن حاکمیت ملی و استقلال افغانستان برای امور امنیتی این کشور تصمیم‌‌گیری کند.

از سال ۲۰۰۱ که آمریکا افغانستان را اشغال کرد وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا به بهانه تامین امنیت نهادهای اداری و پایگاه‌های پشتیبانی از نیروهای مزدور که در استخدام شرکت‌های امنیتی خصوصی هستند استفاده کرد که جنایات بی‌شماری را در افغانستان مرتکب شدند.

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان معتقد است آمریکا می‌خواهد مسوولیت امور جنگی در افغانستان را به شرکت‌های خصوصی امنیتی بسپارد که در تناقص صریح و آشکار با حاکمیت ملی و نقض صریح قانونی اساسی این کشور است. خصوصی‌سازی دفاع و امنیت افغانستان به معنای طولانی ساختن جنگ، ادامۀ کشتار افراد بی‌گناه و رواج بیش‌تر خودسری و قانون شکنی خواهد بود.

از این‌رو؛ در زمان حامد کزری بسیاری از شرکت‌های امنیتی خصوصی منحل شدند، اما آمریکا با اعمال فشار بر دولت افغانستان تلاش کرد فعالیت برخی از آنان را در این کشور حفظ کند.

این را هم بخوانید:  سقوط آزاد محبوبیت دونالد ترامپ در آمریکا

“یک سال پس از آنکه دولت ترامپ استراتژی خود را در خصوص افغانستان اعلام کرد، نیروهای طالبان حضورشان را در صحنه جنگ ابراز می‌کنند؛ حتی با وجود اینکه مقامات آمریکایی درباره دستیابی به صلح ابراز امیدواری کرده‌اند. این مساله سوالاتی را درباره امکان‌پذیر بودن اجرای برنامه آمریکا برای پایان دادن به این جنگ برمی‌انگیزد؛ جنگی که آغاز آن به زمانی بازمی‌گردد که برخی از سربازان فعلی آمریکا هنوز پوشک می‌بستند.”

با این حال برای برخی این سوال وجود دارد که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا می‌تواند از ادامه جنگی که آمریکا هنوز طی آن سالانه بیش از چهار میلیارد دلار تنها برای نیروهای افغان هزینه می‌کند، جلوگیری کند یا خیر. او در ۱۲ اوت ۲۰۱۷، هنگامی که استراتژی خود درباره افغانستان را اعلام کرد، گفت تمایل درونی‌اش این است که کاملا از افغانستان خارج شود.

اما اکنون نشانه‌هایی از خسته شدن و ناامیدی ترامپ در روند صلح در افغانستان مشهود است؛ جایی که مالیات دهندگان آمریکایی تاکنون بیش از یک تریلیون دلار در آن هزینه کرده و سربازان آمریکایی هنوز هم در آن کشته می‌شوند.

این را هم بخوانید:  از خروج نیروهای آمریکایی تا تشکیل حکومت موقت / صلح با طالبان چه مراحلی خواهد داشت؟

در واقع در همین راستا بود که شبکه خبری ان.بی.سی آمریکا در گزارش روز جمعه خود اعلام کرد که ترامپ به پیشنهاد اریک پرینس، رئیس سابق یک کمپانی خصوصی خدمات رسانی نظامی موسوم به “بلک واتر” روی خوش نشان داده است.

در همین رابطه ولادیمیر بروتر، کارشناس موسسه بین‌المللی مطالعات بشردوستانه و سیاسی روسیه معتقد است “انتقال قدرت نظامی به یک سازمان خصوصی در افغانستان به این معنی است که در این کشور نظامیانی وجود خواهند داشت که نماینده رسمی واشنگتن نبوده و مقامات آمریکا هیچ گونه مسئولیت رسمی درقبال آنها ندارند و این  به نفع تأمین امنیت در افغانستان نیست.”

در هر حال، واگذاری امور امنیتی افغانستان به بخش خصوصی از سوی آمریکا به معنای ادامه جنایات آنان ضد مردم مظلوم افغانستان است که در بسیاری مواقع مورد آزار و اذیت و شکنجه نیروهای این شرکت‌ها قرار گرفته‌اند.

بدون شک؛ سلب مسئولیت آمریکا از عملکرد مزدوران بخش خصوصی در افغانستان به هرج و مرج و ناامنی در این کشور بیشتر دامن خواهد زد و در همان حال سبب تضعیف بیشتر ارتش و پلیس ملی افغانستان خواهد شد.

بدون دیدگاه