۳ سنبله ۱۳۹۵
  • دسته: x تیتر یک
  • ۳ سنبله ۱۳۹۵

نجف بزرگترین قبرستان دنیا

جمهوری فریاد: خبر گزاری رویترز در گزارشی به وضعیت بزرگ ترین قبرستان جهان در شهر نجف اشرف عراق پرداخته و از دو برابر شدن آمار روزانه افراد دفن شده در این قبرستان در پی آغاز جنگ با داعش خبر داده است.

این خبر گزاری در گزارش خود درباره قبرستان «وادی السلام» در شهر نجف اشرف و افزایش شمار افراد به خاک سپرده شده در این قبرستان آورده است:

«با افزایش شمار کشته ها در جنگ عراق علیه داعش، وسعت بزرگ ترین قبرستان جهان در شهر نجف مقدس نزد شیعیان، با روندی دو برابر روند معمولی خود رو به گسترش است.

قبرستان وادی السلام جایگاه ویژه ای در دل های شیعیان دارد چرا که در نزدیکی مرقد امام علی بن ابی طالب (ع)، پسرعموی پیامبر اسلام (ص) و همسر دختر ایشان (س) قرار دارد.

جهاد ابوسیبی، تاریخ نگار قبرستان می گوید که شمار مردگان دفن شده در این قبرستان پس از آن که داعش در سال ۲۰۱۴ میلادی یک سوم خاک عراق را در نوردید، به ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن در روز افزایش یافته است و این در حالی است که پیش از آن، ۸۰ تا ۱۲۰ فرد در وادی السلام دفن می شدند.

در موارد زیادی، اعضای گروه های شیعه پیش از رفتن به جبهه های جنگ برای مبارزه با ستیزه جویان داعش، به زیارت مرقد امام علی (ع) با آن گنبد طلایی می روند و درخواست می کنند که در صورت کشته شدن در جنگ، به عنوان پاداش فداکاری خود، در وادی السلام دفن شوند.

با توجه به کمیاب بودن زمین های در دسترس برای استفاده از آن جهت دفن مردگان، قیمت هر قطعه زمین معمولی با مساحت ۲۵ متر مربع برای به کار گیری آن به عنوان آرامگاه خانوادگی، به تقریبا پنج میلیون دینار (تقریبا چهار هزار و ۱۰۰ دلار) افزایش یافته که این دو برابر قیمت آن پیش از تشدید خشونت ها پس از تسلط داعش بر بخش های وسیعی از شمال و غرب عراق در سال ۲۰۱۴ میلادی می باشد.

این در حالی است که میلیون ها قبر با شکل های متفاوت در این زمین هموار قرار دارند که مساحت آن نزدیک به ۱۰ کیلومتر مربع است و شیعیان از مناطق مختلف جهان نیز برای دفت مردگان خود راهی آنجا می شوند.

اعتقاد بر این است که از نظر شمار مردگان دفن شده در کنار مرقد امام علی (ع)، ایرانی ها پس از عراقی ها در جایگاه دوم قرار دارند.

قبر افراد دفن شده در دار السلام از آجر ساخته شده و با آیات قرآن مزین می شوند و قبرهای ساخته شده بالای سطح زمین نیز نشان دهنده ثروتمندی صاحبان آن می باشد.»

قبرستان وادی السلام در نجف اشرفقبرستان وادی السلام در نجف اشرف قبرستان وادی السلام در نجف اشرف

برچسب ها

در همین رابطه بخوانید

بدون دیدگاه