۳۱ اسد ۱۳۹۵
  • دسته: x تیتر یک
  • ۳۱ اسد ۱۳۹۵

طالب فرانسوی سر از تورق کتاب (جنگ مخفی فرانسه در افغانستان) بیرون کرد

 جمهوری فریاد: یک نویسنده مشهور فرانسوی درباره جنگ پنهان پاریس در افغانستانکتابی نوشته است و در  آن فاش کرده که اشخاصی در فرانسه برای حضور در افغانستان آموزش دیدند و آنها با گروه طالبان نیز همکاری های بسیاری کردند.

 «ژان کریستوف نوتین» نویسنده فرانسوی در کتاب «جنگ مخفی فرانسه در افغانستان» به بررسی نفوذ و رخنه سرویس اطلاعات جاسوسی فرانسه در افغانستان و کمک فرانسه به گروه های تروریستی در افغانستان پرداخته است.

کریستوف نوتین در کتاب خود ضمن افشای برخی از اسرار جاسوسی فرانسه در افغانستان، آورده است: آغاز جهش در عملکرد جاسوسی فرانسه در افغانستان در سال ۱۹۹۵ بود. پس از اقدام تروریستی در متروی پاریس که باعث کشته شدن هشت نفر شده بود، فرانسه اشخاصی را وارد گروه‌ها شبکه‌های تروریستی کرد و همچنین تعدادی از اعضای آنان را نیز در پاریس آموزش داد.

در سال‌های ۱۹۸۰ و پس از آن بین سال‌های ۱۹۹۵ و ۲۰۰۱ ضمن فرستادن یک تعداد راکت های ضد تانک “میلان” با برد دو کیلومتر، برای برخی گروه‌ها، همچنین توانست به خوبی در داخل گروه طالبان رخنه کند.

نویسنده این کتاب که در گذشته چندین کتاب در مورد جنگ جهانی دوم هم نوشته بود.

او معتقد است که در حدود دو سال با ۲۵۰ نفر از شخصیت‌های سیاسی، مامورین عالی رتبه، نظامیان و حدود ۵۰ نفر از مسؤولان سابق سرویس‌های جاسوسی فرانسه گفت‌وگو کرده است.

سازمان اطلاعاتی فرانسه طی سال‌های متمادی با برخی اقوام افغانستان ارتباط برقرار کرده است و آگاهی کاملی از افغانستان دارد.

در مجموع این نویسنده مشهور فرانسوی که کتاب‌های متعددی در زمینه جنگ دارد، در این کتاب به صورت کلی و جزئی به اثبات نفوذ سازمان های جاسوسی فرانسه در کشور افغانستان و فعالیت‌های گسترده این سازمان می‌پردازد.

برچسب ها

در همین رابطه بخوانید

بدون دیدگاه