۲۰ اسد ۱۳۹۵
  • دسته: x تیتر یک
  • ۲۰ اسد ۱۳۹۵

فریز دیپلماسی بین آنکارا و مسکو شکست

 جمهوری فریاد: رهبران ترکیه و روسیه در تلاش برای ترمیم روابط دو کشور متعهد گشایش یک مرحلۀ جدید روابط نزدیکتر میان انقره و مسکو شدند.

روابط این دو کشور پس از اینکه اردوی ترکیه هفت ماه پیش یک طیارۀ جنگی روسیه را در امتداد سرحدات سوریه سرنگون ساخت به تیرگی گرائید.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه هنگام بازدید دیروز از سن پیترسبرگ به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که ترکیه به یک مرحلۀ مختلف روابط با روسیه داخل می‌شود و همکاری میان دو کشور منجر به حل مشکلات منطقه‌ای خواهد شد.

او متعهد احیای همکاری میان دو کشور در عرصه‌های نظامی، اقتصادی و فرهنگی شد.

وی افزود:

” شما می‌دانید که این نخستین نشست مستقیم ما بعد از مدت‌ها و یک حادثۀ معروف است. در عین حال من فیصله کرده بودم که بعد از کودتای نافرجام پانزدهم جولای نخستین سفر خارجی خود را به فدراسیون روسیه داشته باشم.”

رئیس جمهور ترکیه برای حل نزاع‌های منطقه‌ای خواهان اجلاس سه جانبۀسران ترکیه، روسیه و آذربایجان شد.

او گفت:

“ترکیه و روسیه تصمیم گرفته اند و ارادۀ لازم دارند تا روابط خود را به مرحلۀ ما قبل بحران و حتی بهتر از آن برسانند.”

رئیس جمهور روسیه با اشاره به وضعیت جنجال بر انگیز سیاسی در ترکیه گفت که بازدید رئیس جمهور این کشور از روسیه نشان می‌دهد که هر دو کشور در صدد بهبودی روابط اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

وی گفت:

” ما باید سخت کوشش کنیم که روابط تجارتی و اقتصادی خود را دوباره احیا کنیم. این روند از قبل آغاز شده ولی زمانگیر خواهد بود. آمدن یک هیئت اقتصادی ترکیه به مسکو در اواخر ماه جولای یک گام مهم در این راستا بود.”

رشد اقتصادی ترکیه در سال‌های اخیر کُند شده‌است. حکومت اردوغان پس از کودتا نافرجام در این کشور بخاطر قیودات شدید بر مخالفین زیر فشار کشورهای غربی قرار دارد.

روسیه هم بخاطر پائین آمدن بهای نفت در بازارهای جهانی و تعزیراتیکه به ارتباط الحاق شبه جزیرۀ کریمیا و بحران اوکراین از سوی اتحادیۀ اروپا و امریکا بر این کشور وضع شده‌اند در وضعیت اقتصادی ناگوار قرار دارد.

کریستیان براکیل، یک کارشناس مقیم استانبول به این باور است که روسیه و ترکیه برای ترمیم روابط، دلایل خوب دارند.

او می‌افزاید که هر دو کشور با مشکلات اقتصادی روبرو می‌باشند و در صدد ایجاد موازنه با غرب اند.

رئیس جمهور روسیه به خبرنگاران گفت که در بارۀ وضعیت سوریه هم با همتای ترکی خود گفتگوهای بیشتر خواهد داشت و تأکید کرد هماهنگی میان نظریات و اقدامات هر دو کشور در این رابطه امکان پذیر است.

برچسب ها

در همین رابطه بخوانید

بدون دیدگاه