۱۴ اسد ۱۳۹۵
  • دسته: x تیتر یک
  • ۱۴ اسد ۱۳۹۵

ارزش پول افغانی در مقابل اسعار خارجی بالا رفت

جمهوری فریاد: قومندانی امنیه ولایت قندهار در جنوب کشور با نشر اعلامیه به باشندگان این ولایت هشدار داده است که استفاده از کلدار پاکستانی در خاک افغانستان به ویژه ولایت قندهار ممنوع است و پس از این از پول افغانی استفاده شود.

اکثریت شهروندان قندهار گفته اند که تلاش بیشتر می کنند که دیگر از پولی کلدار استفاده نکنند
گفته می شود که شهروندان این ولایت نیز با راه اندازی کمپاین علیه استفاده اسعار خارجی به خصوص کلدار توانسته اند که ارزش افغانی را بالا ببرند.
همزمان قوماندانی امنیه قندهار اعلام کرده است که پس از این با افرادی که در معاملات شان از پول های خارجی و یا کلدار استفاده می کنند برخورد قانونی انجام می شود.
با استفاده از پول رایج کشورو ممنوع شدن کلدار پاکستانی در ولایت قندهار ارزش پول افغانی در مقابل اسعار دیگر افزایش چشم گیر داشته است.
جنرال عبدالرازق، قوماندان امنیه قندهار به خبرگزاری بخدی گفت:  پول افغانی ارزش ماست و قانون و اصول دولت نیز همین را می گوید که از پول خود استفاده کنیم.
او در ادامه در مورد ضررهای استفاده از کلدار پاکستانی گفت: یک ماه پیش در یک مارکیت تجارتی در ولسوالی اسپین بولدک بررسی کردیم و دریافتیم که بانک چمن در طول یک ماه ۱۵۰ هزار دالر از تبادله اسعار مالیه دریافت می کند.
به گفته رازق، مردم ما به یک سرگردانی بازاری مواجه بودند و در داخل افغانستان پول کشور بیگانه به جیب می کردند.
در همین حال مسوولان صرافی ولایت قندهار گفته اند که که در دو روز گذشته کمپاین و همکاری مردم باعث شده است تا ارزش افغانی در برابر دالر به ۳ عشاریه ۴ درصد(سه افغانی) و در مقابل کلدار پاکستانی به ۷ عشاریه ۷ درصد(پنجاه و پنچ افغانی) افزایش پیدا کند.
حدود یک هفته پیش، یک دالر امریکایی برابر با ۶۸ افغانی و ۹۰ پول و امروز ۶۵ افغانی و ۵۰ پول در بازارهای کابل و در کندهار تا ۶۳ افغانی کاهش یافته است.
پیش از این ارزش  یک هزار کلدار پاکستانی ۶۵۰ افغانی بود و امروز به ۵۹۵ افغانی کاهش یافته است.
این افزایش پس از آن صورت گرفته است که باشندگان ولسوالی‌های سرحدی قندهار، از دو روز به این سو به جای کلدار پاکستانی، در داد و ستدشان از افغانی استفاده می‌ کنند.
همزمان حاجی قندی آغا، رییس اتحادیه صرفان قندهار به خبرگزاری بخدی گفت که اگر مبارزه مردم به همین ترتیب ادامه پیدا کند و از این ابتکار قوماندان امنیه ولایت قندهار حمایت و کاملن در معاملات شان از افغانی استفاده کنند، معلوم می شود ارزش کلدار و اسعار دیگر خارجی کاهش زیاد خواهند داشت.
اکثریت شهروندان قندهار گفته اند که تلاش بیشتر می کنند که دیگر از پولی کلدار استفاده نکنند.
از سوی هم کارشناسان اقتصادی این اقدام قوماندانی امنیه قندهار را ستایش کرده از بانک مرکزی خواسته اند که برای ثبات پول افغانی باید مکانیزم های جدید را برنامه ریزی کنند.
در حال حاضر کلدار پاکستانی در ولایت‌های شرقی، پکتیا، پکتیکا، خوست، غزنی، ننگرهار و برخی از ولایت‌های دیگر به گونه‌ی زیاد استفاده می‌ شود و نیز ولایت‌های غربی چون هرات، نیمروز و برخی از ولایت‌های دیگر از تومان ایرانی استفاده می ‌کنند.
در همین حال شهروندان کشور به گونه‌ی عملی و در شبکه‌های اجتماعی کمپاین استفاده از پول افغنی و معامله نکردن با کلدار پاکستانی را در سراسر کشور آغاز کرده‌اند.

برچسب ها

در همین رابطه بخوانید

بدون دیدگاه