• دسته: x تیتر یک
  • ۶ اسد ۱۳۹۵

برای حفظ مناطق مفتوحه از چنگ داعش چه باید کرد؟

 جمهوری فریاد: مقامات ننگرهار می‌گویند، در مناطقی که علیه داعش عملیات نظامی جریان دارد، برای تأمین ثبات از سوی ادارات نظامی و ملکی یک میکانیزم مشترک ترتیب شده‌است تا این مناطق دوباره بدست مخالفین سقوط نکنند.

سخنگوی والی ننگرهار عطاالله خوگیانی به رادیو آزادی گفت: در پنج روز گذشته قوای امنیتی و نظامی افغانستان در چندین محل عملیات جدی را علیه داعش شروع کرده‌اند که در نتیجه آن در ۴ ولسوالی تا حال در حدود ۵۰۰ فرد مسلح داعش کشته شده‌اند.

سخنگوی والی ننگرهار گفت، در آن مناطقی که از تصرف گروه داعش خارج می‌شوند اولین بار یک میکانیزم عملی می‌شود که ثبات در آنجاها تحکیم شود.

عطاالله خوگیانی شام سه شنبه به رادیو آزادی گفت، مقامات نظامی و ملکی افغانستان همراه با مردم محل روی یک طرح کار می‌کنند که افراد مسلح در این مناطق دیگر جای پا پیدا نکنند.

آقای خوگیانی این عملیات را، عملیات تحکیم ثبات نامیده، گفت:

خوگیانی: روی یک طرحی کار می‌شود که افراد مسلح در مناطق تصرف شده دیگر جای پا پیدا نکنند.

“این عملیات در روزهای نزدیک شروع می‌شود که در آن تأسیسات که در وقت تصرف داعش در این مناطق تخریب شده‌اند، بازسازی شوند و همچنان در بعضی مناطق برنامه‌های نو بازسازی آغاز می‌شود. همچنان با دهاقین و مردمی که در اینجا ها بود و باش دارند در ساحات مختلف کمک صورت خواهد گرفت. اولین بار چنین یک میکانیزم به وجود می‌آید که در این مناطق ثبات دایمی تأمین خواهد شد و این مناطق دیگر به لانه مخالفین تبدیل نخواهند شد.”

روز سه شنبه رسانه‌ها تصاویری را به نشر رساندند که قوای اردوی ملی افغانستان در محاکم و دیگر بنا های دولتی که قبلاً در دست داعش بودند، دیده می‌شوند.

سخنگوی والی ننگرهار گفت: این عملیات در ولسوالی کوت از سوی قوای خاص افغانستان پیش برده شده و قوای بین‌المللی از هوا آنها را حمایت می‌کنند. به گفته او در این عملیات تا حال بسیاری مناطق ولسوالی کوت دوباره بدست قوای حکومت افتاده و صرف یک قریه باقی مانده که باید از حضور آنها تصفیه شود.

به گفته سخنگوی والی ننگرهار بعد از تصفیه و پاکسازی کوت، عملیات به سمت ولسوالی اچین ادامه خواهد یافت.

در جریان عملیات در ولسوالی اچین که شب دوشنبه راه اندازی شد، به گفته مقامات حکومتی ۱۲۰ جنگجوی داعش کشته شده و در حدود ۲۰ تن دیگر آنها اسیر شده‌اند.

سخنگوی والی ننگرهار عطاالله خوگیانی به رادیو آزادی گفت که در ولسوالی‌های کوت، اچین و دو ولسوالی دیگر در پنج روز گذشته بیش از ۵۰۰ جنگجوی داعش نابود شده‌اند.

او بیان کرد که قوای امنیتی می‌خواهند این مناطق را از چهار طرف محاصره کنند تا برای شورشیان راه فرار باقی نماند.

به گفته آقای خوگیانی، در جریان این عملیات چند تن از سربازان حکومتی زخمی شده‌اند ولی هیچکس از آنها کشته نشده‌است.

عملیات علیه داعش در یک زمانی شدت یافته است که این گروه چند روز قبل بر یک مظاهره صلح آمیز در کابل حمله انتحاری را انجام داد که در آن در حدود ۷۰ نفر کشته و بیش از ۲۳۰ نفر زخمی شدند.

خبرگزاری فرانسه از قول سخنگوی قوای امریکا در افغانستان چارلز کلیفلند می‌نویسد که گفته است، گروه داعش بسیار مناطق را در افغانستان از دست داده و اکنون این گروه صرف در دو و یا سه ولسوالی حضور دارد.

او افزود که قوای هوایی امریکا در سال روان میلادی ۴۵۰ حمله هوایی را علیه این گروه در افغانستان انجام داده‌است.

برچسب ها

در همین رابطه بخوانید

بدون دیدگاه