۲۴ سرطان ۱۳۹۵
  • دسته: x تیتر یک
  • ۲۴ سرطان ۱۳۹۵

اسلام‌آباد منزوی می‌گردد

 جمهوری فریاد: زلمی خلیل‌زاد می‌گوید پس از سقوط رژیم طالبان در افغانستان، پاکستان بازی خطرناکی را بازی کرده‌ و امریکا باید به خاطر قطع روابط پاکستان با هراس‌افگنان فشار را بالای آن کشور تسریع بخشد.

سفیر پیشین امریکا در افغانستان در جریان گواهی‌دهی در کمیتۀ امور خارجی مجلس نماینده‌گان کانگرس امریکا گفته‌است که پاکستان تهدید جدی برای نیروهای ایتلاف، نیروهای افغان و غیر نظامیان و در حقیقت سیاست پاکستان عامل اصلی جنگ جاری در افغانستان است.

او گفته‌است که پس از سرنگونی رژیم طالبان پاکستان یک بازی خاینانه و خطرناکی را که انجام داده دوبرابر کرده‌است.

به گفتۀ این دپلمات امریکایی افغانی‌تبار، پاکستان خود را به عنوان یک شریک استراتیژیک امریکا جا زده اما شبکۀ حقانی و گروه طالبان را هم‌کاری می‌کند.

اقای خلیل‌زاد افزوده‌است که پس از سال ۲۰۰۵ میلادی، گروه‌های طالبان و شبکۀ حقانی در پاکستان دوباره شکل گرفتند و حمله‌های ویران‌گرانه را علیه نیروهای امریکایی و افغان راه‌اندازی نمودند.

خلیل‌زاد در جریان گواهی‌دادن به کمیتۀ امور خارجی مجلس نماینده‌گان کانگرس امریکا یادآور شده که ضعف حکومت در عدم شکست طالبان عامل اصلی بوده اما تاکید کرده که انعطاف‌پذیری طالبان بیش از همه به تصمیم استراتیژیک ادارۀ استخبارات پاکستان و پناه‌دادن و پشتی‌بانی از این گروه‌ها ربط داشته‌است.

به گفتۀ خلیل‌زاد پاکستان طالبان را به خاطر تسلط افغانستان به کار می‌گیرد و اسلام‌آباد با اعتقاد به این‌که سبب عقب‌نشینی امریکا از افغانستان خواهد شد، تلاش می‌کند دولت کنونی افغانستان که با آن کشور سازگار نیست را سرنگون کند.

او گفته‌است بالای پاکستان باید امریکا فشارهایش را افزایش دهد تا ارتباط پاکستان با هراس‌افگنان قطع گردد در غیر آن فرصت برای شکست طالبان و شبکۀ حقانی از دست خواهد رفت و قیمت سنگینی خواهد داشت.

زلمی خلیل‌زاد توصیه کرده‌است که به عنوان گام‌های ضروری، ایالات متحده باید ضمن محدودیت‌های مالی و محدودیت سفر بالای مقام‌های شناخته‌شده پاکستانی به خاطر هم‌دستی با تروریستان، وجوه مالی پاکستان را در بانک‌های امریکا به شمول هم‌کاری نظامی با آن کشور بسته نماید.

برچسب ها

در همین رابطه بخوانید

بدون دیدگاه