۳۱ سرطان ۱۳۹۵
  • دسته: x تیتر یک
  • ۳۱ سرطان ۱۳۹۵

جنگِ ذغال سنگ در بغلان میان دولت و حزب اسلامی

جمهوری فریاد: مقام های محلی در بغلان می گویند که دو معدن ذغال سنگ در این ولایت، از سوی افراد مربوط به حزب اسلامی گلبدین حکمتیار اداره می شوند.

معادن ذغال سنگ کرکر و دودکش بغلان از معادن بزرگ این ولایت به شمار می روند که به گفته مقامات محلی در کنترول افراد حزب اسلامی است.

به گزارش پژواک، محمد نسیم یکی از اینجنیران معدن زغال سنگ کرکر ولایت بغلان، گفته است که معادن زغال سنک کرکر و دودکش از سرمایه های ملی بوده؛ اما اکنون کار در این معادن متوقف است و کنترول آن به دست یکی از قوماندانان حزب اسلامى به نام میرویس است.

مقام های محلی در بغلان می گویند که دو معدن ذغال سنگ در این ولایت، از سوی افراد مربوط به حزب اسلامی گلبدین حکمتیار اداره می شوند.

 گفته است:« اگر مسوولین شرکت افغان کول که قرارداد این پروژه را به دست دارند و دولت در مورد دوباره فعال کردن این معادن اقدام جدى نکند، امکان دارد که بعضی نقاط معادن، با خطر آتش‌سوزی مواجه شده و بعضی نقاط دیگر آن را آب بگیرد که درآن صورت، شاید سال‌ها طول بکشد که این معادن دوباره آماده استخراج شوند.»

سخنگوی پولیس بغلان نیز می گوید که معادن کرکر و دودکش، اکنون بی سرنوشت بوده و هرازگاهی افراد حزب اسلامی به این معادن رفت و آمد می کنند.

با این حال، محمد معروف سروری رییس شرکت خصوصى افغان کول گفته است که کارگران معادن کرکر و دودکش، اکنون در فابریکه سمنت غوری جابجاگردیده اند و براى شان معاش نیز داده مى شود؛ اما هر زمانی‌که حکومت امنیت معادن کرکر و دودکش را تامین کند، روند استخراج زغال از این معادن دوباره آغاز خواهدشد.

با این حال، والی بغلان مسوولان شرکت افغان کول را متهم کرده اند که برخلاف تعهدات شان، مسوولیت تامین امنیت این معادن را بردوش دولت گذاشته اند در حالی که باید خودشان این کار را بکنند.

چندی پیش افراد مسلح وابسته به حزب اسلامی براین معادن حمله کردند و شماری از محافظان آن را با خود بردند.

شرکت قرارداد کننده این معدن، پس از این رویداد، ۵۰۰ کارگر این معدن را از کار برکنار کرده و این معادن تاکنون همچنان بی سرنوشت باقی مانده اند.

برچسب ها

در همین رابطه بخوانید

بدون دیدگاه